W piątek w Wilnie już po raz trzeci odbyła się Litewsko-Polska Rada Ministrów Obrony. Przy tej okazji minister Mariusz Błaszczak spotkał się ze swoim litewskim odpowiednikiem Arvydasem Anušauskasem. Ministrowie przedyskutowali sytuację bezpieczeństwa w regionie po rosyjskiej inwazji na Ukrainę i nakreślili dalsze kierunki rozwoju współpracy wojskowej Polski i Litwy. Pochylili się również nad kwestią dalszej pomocy dla Ukrainy.
"Rosja jest zagrożeniem"
– Zgadzamy się, że Rosja jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa. Dostrzegamy wyzwania, które stoją przed nami. Zgadzamy się, że wolny świat powinien zatrzymać agresję rosyjską na Ukrainie – powiedział podczas wspólnej konferencji z Anušauskasem Mariusz Błaszczak. – Dlatego wspieramy Ukrainę i zabiegamy o to, żeby wschodnia flanka NATO była wzmocniona. Dokładamy wszelkich starań, żeby zwiększyć nakłady na obronność – tłumaczył minister.
Szef MON przekazał, że właśnie w kwestii potrzeby wzmocnienia wschodniej flanki NATO Polska i Litwa są zgodne. – Nasze państwa dokładają starań, aby zwiększyć możliwości przerzutu wojsk sojuszniczych do naszych państw – powiedział. Jak podkreślił, ich obecność na wschodniej flance musi być większa i stała.
– Wolność naszych państw jest zagwarantowana, kiedy jesteśmy aktywni, kiedy zabiegamy o bezpieczeństwo w naszym regionie – podkreślał w Wilnie polski mister.
"Razem jesteśmy silniejsi"
Podczas dzisiejszej rozmowy szefowie MON Polski i Litwy postanowili wzmacniać współpracę obu krajów w obszarze cyberbezpieczeństwa. Minister Błaszczak przedstawił też swojemu litewskiemu odpowiednikowi propozycje rozwoju dalszej współpracy wojskowej.
– Cały czas budujemy interoperacyjność naszych wojsk m. in. przez organizację wspólnych ćwiczeń. Razem jesteśmy silniejsi – mówił Błaszczak.
Wspólne przygotowanie do obrony
Z kolei Arvydas Anušauskas określił Rosję jako "długotrwałe zagrożenie dla Zachodu". Podkreślał, że w kontekście agresji tego kraju na Ukrainę niezwykle ważne jest wspólne przygotowanie do odstraszania. – Zarówno w ramach NATO, jak i formacie dwustronnym trzeba przygotować odpowiedzi na zagrożenia płynące z Rosji – stwierdził litewski minister obrony. Według niego, Litwa i Polska mają "możliwość realnego tworzenia sił skierowanych na obronę i zapobieganie rosyjskiej agresji".
Zwieńczeniem trzeciej Litewsko-Polskiej Rady Ministrów Obrony było podpisanie przez Mariusza Błaszczaka i Arvydasa Anušauskasa wspólnego stanowiska o rozwoju dalszej współpracy wojskowej na rzecz bezpieczeństwa.
MON, wnp.pl/ pap
