Wsparcie dla małych księgarń w obliczu kryzysu. Na czym polega program „Certyfikat dla małych księgarni”?

Justyna Madan
PAP
Opracowanie:
Małe księgarnie w kryzysie. Pomoże im nowy program wsparcia?
Małe księgarnie w kryzysie. Pomoże im nowy program wsparcia? 123rf.com
W obliczu rosnących trudności, z jakimi mierzy się rynek księgarski, Instytut Książki podjął kroki mające na celu wsparcie małych księgarń w całej Polsce. Program „Certyfikat dla małych księgarni” ma na celu nie tylko finansowe wsparcie, ale także promocję, doradztwo oraz działania proczytelnicze, które mają pomóc niezależnym księgarzom w utrzymaniu ich działalności.

Spis treści

Kryzys na rynku księgarskim

Rynek księgarski stoi przed ogromnymi wyzwaniami, które zostały dostrzeżone przez Instytut Książki. Z jednej strony, księgarze nie mogą konkurować z dużymi sieciami prowadzącymi sprzedaż książek w internecie, z drugiej - mierzą się z wysokimi kosztami utrzymania.

- Rynek księgarski mierzy się z ogromnymi trudnościami i jesteśmy tych trudności świadomi - podkreślił dyrektor Instytutu Książki Grzegorz Jankowicz.

Program „Certyfikat dla małych księgarni” ma na celu wsparcie tych, którzy najbardziej potrzebują pomocy w obecnej sytuacji. Jak zaznacza Jankowicz, jest to ważny projekt, ale aby skutecznie zmierzyć się z problemami polskiego rynku książki, potrzebne są dalsze regulacje.

- To jest bardzo ważny projekt, ale żeby uporać się z największymi patologiami polskiego pola literackiego, potrzebne są regulacje rynku książki - ocenił dyrektor.

Program „Certyfikat dla małych księgarni”

W ramach programu, 85 małych księgarń otrzymało wsparcie finansowe w wysokości 40 tys. zł na różnorodne działania, od promocji po doradztwo. Wartość całkowitego wsparcia wyniosła 3 mln 400 tys. zł.

- Instytut Książki ten program uruchomił po to, żeby wspierać rynek księgarski mierzący się z ogromnymi trudnościami i my jesteśmy tych trudności świadomi - powiedział dyrektor Instytutu Książki Grzegorz Jankowicz.

Program został stworzony z myślą o niezależnych polskich księgarzach, którzy działają poza dużymi sieciami handlowymi. Wśród kryteriów kwalifikacyjnych znalazło się m.in. to, że co najmniej 45 proc. przychodów księgarni musi pochodzić ze sprzedaży książek.

Przyszłość małych księgarń

Dyrektor Instytutu Książki zwraca uwagę na ważną rolę, jaką małe księgarnie odgrywają w kształtowaniu literackich gustów i dostępie do kultury.

- Zdajemy sobie sprawę z tego, że nowe technologie zmieniają nasze nawyki, że ułatwiają niektórym dostęp do informacji i rozmaitych towarów, ale książka nie jest zwykłym towarem i nigdy nie będzie, a my musimy dołożyć wszelkich starań, żeby jej tak nie traktowano - zwrócił uwagę Grzegorz Jankowicz.

Program „Certyfikat dla małych księgarni” jest jednym z kroków na drodze do wsparcia i ochrony małych księgarń, jednak jak podkreśla Jankowicz, potrzebne są dalsze działania i regulacje, które pomogą rozwiązać problemy polskiego rynku książki.

- Ten program pomaga, ale systemowo nie rozwiąże wszystkich problemów. Jest ich zbyt dużo. Żeby uporać się z takimi największymi patologiami polskiego pola literackiego, potrzebne są regulacje rynku książki - oznajmił Grzegorz Jankowicz.

W obliczu tych wyzwań, Instytut Książki kontynuuje działania na rzecz wsparcia małych księgarń, mając nadzieję na dalsze zmiany, które pozwolą na rozwój i stabilizację polskiego rynku księgarskiego.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl