Wstrząs w kopalni w Rudzie Śląskiej. Jeden górnik nie żyje

Adam Kielar
Opracowanie:
Wstrząs w KWK Ruda Ruch Bielszowice. Zginął jeden górnik
Wstrząs w KWK Ruda Ruch Bielszowice. Zginął jeden górnik Lucyna Nenow / Polska Press
W kopalni Ruda Ruch Bielszowice w Rudzie Śląskiej doszło do wstrząsu. Ziemia zatrzęsła się na głębokości około kilometra, znajdowało się tam sześć osób, jedna z nich nie przeżyła.

Wstrząs w KWK Ruda Ruch Bielszowice

Jak podaje RMF FM, do zdarzenia w kopalni w Rudzie Śląskiej doszło po godzinie 6 rano, około 1000 metrów pod ziemią. W rejonie wstrząsu znajdowało się sześciu górników.

Pięciu z nich wyjechało na powierzchnię. Według rzecznika Polskiej Grupy Górniczej, mają oni potłuczenia i inne urazy, ich stan oceni lekarz.

Jeden z nich, w gorszym stanie, został przetransportowany śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do szpitala w Katowicach-Ochojcu. Pozostali byli przewożeni do okolicznych szpitali.

– Jeden górnik pozostał na dole, ratownicy wraz z lekarzem dotarli do niego, niestety lekarz stwierdził zgon tego górnika. Rodzina, przy obecności psychologa, została już powiadomiona – powiedział rzecznik PGG Tomasz Głogowski.

Co się stało w kopalni w Rudzie Śląskiej?

Zobrazował też, że wstrząs spowodował pewne zniszczenia w podziemnej infrastrukturze, jednak nie na tyle, by znacząco utrudnić dotarcie do zmarłego.

Ściana 846 w pokładzie 405/2wg znajduje się w partii Borowa w południowej części ruchu Bielszowice. Zgodnie z danymi WUG odnotowana przez kopalniane czujniki energia sobotniego wstrząsu w tym rejonie wyniosła 6x10 do 6 dżula. Odpowiada to magnitudzie 2,62.

Jak wynika z danych WUG, co roku na obszarze działania polskich kopalń węgla kamiennego notowanych jest ok. 1,5 tys. wstrząsów zaliczonych do kategorii wysokoenergetycznych (o magnitudzie powyżej 1,7).

Wstrząsy w polskich kopalniach

Przeważająca część wstrząsów, nawet jeżeli są odczuwalne na powierzchni, nie wywołuje negatywnych skutków. Te, które powodują uszkodzenia w infrastrukturze pod ziemią lub na powierzchni, nazywane są tąpnięciami.

W latach 2018-2022, w polskim górnictwie podziemnym miało miejsce 19 tąpnięć związanych z występowaniem wstrząsów górotworu. W wyniku tych zdarzeń doszło do 23 wypadków śmiertelnych, 3 wypadków ciężkich i 98 powodujących czasową niezdolność do pracy.

Z tego w kopalniach węgla kamiennego zarejestrowano w tym okresie 12 tąpnięć, w wyniku których zaistniały 22 wypadki śmiertelne, 2 wypadki ciężkie i 45 powodujących czasową niezdolność do pracy.

Liczba tąpnięć w 2022 r. była na zbliżonym poziomie, jak w latach poprzednich, natomiast na skutek tąpnięć, które wystąpiły w 2022 r., wypadkom śmiertelnym uległo 10 osób, a 5 doznało obrażeń ciała powodujących czasową niezdolność do pracy – co stanowi wzrost w odniesieniu do lat ubiegłych.

Na Górnym Śląsku najwięcej wstrząsów górniczych rejestrowanych jest w obszarze wzdłuż uskoku kłodnickiego (od Katowic w kierunku Zabrza, po Knurów), w rejonie niecki bytomskiej (obszar Bytomia), w obszarze kopalń rybnickich (rejon Wodzisławia Śląskiego, Rydułtów) oraz w obszarze kopalń nadwiślańskich.

Najczęstszą przyczyną wstrząsów jest odprężenie górotworu wskutek eksploatacji węgla, co skutkuje uwolnieniem skumulowanej w górotworze energii. Ze względu na różne warunki geologiczne niektóre wstrząsy są silnie odczuwane na powierzchni, inne słabiej. Większość nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla górników i mieszkańców terenów górniczych.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Źródła: PAP, RMF FM

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

U
USS wojtuś
"Statystycznie rzecz biorąc w ubiegłym roku w całych Niemczech co trzy i pół dnia roboczego podczas pracy ginął w wypadku pracownik budowlany. Zdaniem Przemysłowego Związku Zawodowego Budownictwo-Rolnictwo-Środowisko (IG BAU), liczba wypadków przy pracy na placu budowy w Niemczech jest „alarmująca”."
U
USS wojtuś
Najlepsza polisa na życie to jest ogromny kredyt. Ten jeden górnik co zginął pewnie nie wiedział jak działa system bankowy w Polsce.
I
Ignas
Dlaczego gornictwo odkrywkowe i elektrownie maja takie same pieniadze jak podziemne a nigdy nie slyszalem zeby cos sie dzialo w kopalniach odkrywkowych. To chore Kwachu i Pol dla polityki zrobili kase i dla siebie i dla nie robow z odkrywki.
Wróć na i.pl Portal i.pl