1 listopada - jakie to święto?
Co roku 1 listopada obchodzimy Dzień Wszystkich Świętych. Tradycyjnie, tego dnia oddajemy hołd wszystkim osobom, które zostały uznane za święte w kościele katolickim.
Tradycja ta ma już ponad tysiąc lat, jednak wywodzi się aż ze starożytności. Już wtedy bowiem celebrowano życie i spuściznę męczenników.
W XI wieku, Wszystkich Świętych zostało ustanowione "świętem nakazanym" - tego dnia osoby wierzące muszą wziąć udział we mszy świętej.
Zazwyczaj tego dnia odwiedzamy cmentarze, aby uczcić pamięć naszych bliskich zmarłych. W efekcie, często błędnie nazywamy 1 listopada Świętem Zmarłych. Ten termin byłby jednak bardziej odpowiedni dla kolejnego dnia - 2 listopada.
2 listopada - Święto Zmarłych czy Zaduszki?
2 listopada wspominamy wszystkich zmarłych. Dzień ten w Kościele nazywany jest Dniem Zadusznym. Stąd też jego potoczna nazwa - Zaduszki. Funkcjonuje również nazwa "Święto Zmarłych". Tego dnia, osoby wierzące modlą się o zbawienie dla dusz, które znalazły się w czyśćcu i wspominają wszystkich zmarłych.
Uroczystości, w których bierzemy wtedy udział wywodzą się z chrześcijańskiej tradycji słowiańskiej. To właśnie wtedy odprawiano obrzędy nazywane "Dziadami".
Zaduszki, czy też Święto Zmarłych nie są dniem wolnym od pracy. Są jednak niemniej uroczyście obchodzonym świętem, niż jego poprzednik - Dzień Wszystkich Świętych.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Wszystkich Świętych 2022 w Trójmieście. Jak dojechać na cmentarz? Zmiana organizacji ruchu
