Baranów za Centralnym Portem Komunikacyjnym?
Centralny Port Komunikacyjny to temat, który na nowo rozbudził dyskusję publiczną po wyborach parlamentarnych. Pomysł budowy portu powstał podczas rządów Prawa i Sprawiedliwości, ale obecnie ma wielu zwolenników również w innych ugrupowaniach. Najbardziej sceptyczni do budowy są politycy Koalicji Obywatelskiej.
Port lotniczy CPK ma powstać w Baranowie w województwie mazowieckim. O tym, czy mieszkańcy regionu są "za" czy "przeciw" temu pomysłowi, mogą świadczyć wyniki minionych wyborów samorządowych.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości - głównego orędownika budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego - świadczyłoby o chęci, by dążenia do wybudowania zakończyły się pozytywnie.
Patrząc na wyniki głosowania w gminie Baranów do sejmiku wojewódzkiego Mazowsza, można stwierdzić, że mieszkańcy popierają CPK, ponieważ Prawo i Sprawiedliwości zyskało tam największe poparcie.
PiS w gminie Baranów zdobył 35,48 procent głosów. Stojąca najbardziej po drugiej stronie barykady Koalicja Obywatelska w tym regionie cieszy się natomiast poparciem 16,37 procent głosującego społeczeństwa, co daje jej trzecie miejsce w gminie, ponieważ znacznie lepszy wynik uzyskała Trzecia Droga - 28,4 procent.
Nie wszędzie widać różnicę
Wyniki do sejmiku województwa znacząco jednak odbiegają od pozostałych wyników w gminie. Mieszkańcy Baranowa wybierali również m.in. przedstawicieli do powiatu grodziskiego. Tutaj podział sił przedstawia się zupełnie inaczej, a do rozdania były cztery mandaty.
Prawo i Sprawiedliwość zyskało 21,34 procent głosów, co pozwoliło na zyskanie jednego mandatu, a KO 28,5 procent - zdobywając również jeden mandat.
Znacznie gorszy wynik zdobyła również Trzecia Droga, notując 9,04 procent.
Dwa ostatnie mandaty trafiły natomiast do KWW Niezależni Powiat Grodziski (16,98 proc.) i KWW Wspólny Powiat (14,3 proc.).
Najmniej korzystnie prezentują się natomiast wyniki na wójta gminy Baranów, gdzie kandydował Piotr Faruga. Polityk, co prawda startował z komitetu Czas na zmiany Baranów, jednak jest członkiem Prawa i Sprawiedliwości. O stołek rywalizował z bezpartyjną Agatą Trzop-Szczypiorską z KWW Tu Mieszkam. Faruga zdobył 17,53 proc. głosów, a jego rywalka 82,47 proc. ważnych głosów i wygrała wybory w I turze.
Jak więc widać, trudno wskazać, by poparcie dla CPK bezpośrednio przekładało się na wszystkie wyniki wyborcze, jednak im "wyższe" stanowisko i potencjalne większe szanse na wpływ na budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego, tym poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości było większe.