Wybory 2024. Rozpoczęła się kampania Trzeciej Drogi. Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz z wizytą w Kielcach. Zapis transmisji

Anna Gwóźdź
Anna Gwóźdź
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W sobotę 17 lutego rozpoczęła się kampania samorządowa Trzeciej Drogi - Polskiego Stronnictwa Ludowego i Polski 2050 Szymona Hołowni. Na pierwsze miasto wybrano Kielce. Pojawili się tu czołowi politycy, w tym liderzy: Władysław Kosiniak-Kamysz i Szymon Hołownia. W Targach Kielce zgromadziło się mnóstwo osób - działaczy i zwolenników partii. Poniżej relacja i zapis transmisji.

Konwencja samorządowa Trzeciej Drogi. Start kampanii w Kielcach

Główne tematy poruszane podczas konwencji to przywrócenie prawa wspólnot lokalnych do samostanowienia, czyli to, co zdaniem przewodniczącego Polskiego Stronnictwa Ludowego - Trzeciej Drogi odebrały Polakom rządy Prawa i Sprawiedliwości. Chodzi w tym o przesunięcie możliwie jak największej ilości środków, decyzji i kompetencji na poziom lokalny.

Oglądaj zapis transmisji na żywo z konwencji Trzeciej Drogi w Targach Kielce

Zobaczcie zdjęcia z wydarzenia:

12:45 Zaprezentowano oficjalnie trzech kandydatów Trzeciej Drogi, którzy będą starali się o stanowiska w świętokrzyskich samorządach. Kandydatem do Rady Miasta Kielce jest Jacek Wołowiec z Polskiego Stronnictwa Ludowego, były dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, były piłkarz ręczny Iskry Kielce. Kandydatem do Rady Powiatu Sandomierskiego będzie Marcin Piwnik, obecny starosta powiatu z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Kandydatką do Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego będzie Agata Binkowska, obecna radna Sejmiku, także z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

12:33 Kończy się przemówienie Szymona Hołowni. Wszyscy skandują "Trzecia Droga".

12:32 - W Polityce, na naszych oczach zaczyna się nowa era. Będziecie opowiadać o tym dzieciom. Wszyscy jesteśmy na tej sali i wszyscy jesteśmy częścią tego fenomenu. To epokowy, dziejowy moment. Trzecia Droga powstała po to, by Polska przejechała przez bardzo trudny zakręt. Trzecia Droga to siła i spokój. Uwierzcie w to i zanieście tę dobrą wiadomość innym - mówi szef Polski 2050.

12:28 - W samorządach potrzebujemy ludzi absolutnie najlepszych, na których będziemy mogli polegać. Którzy wiedzą jak działa miasto, jak zarządzać funduszem sołeckim. Takich ludzi mamy, siedzą dziś tutaj. Jest z nami nasz kandydat na prezydenta Kielc - Adam Cyrański, znakomity przedsiębiorca - mówi Szymon Hołownia.

12:25 - Przyszedłem do polityki, by ją zmieniać, nie pudrować. W spółkach skarbu państwa nie będzie ludzi Hołowni, ani mam nadzieję ludzi innych partii. Rady nadzorcze to co innego, my za nich odpowiadamy, musimy jasno określić kto ma objąć takie stanowisko. Ale naszym wspólnym majątkiem powinni zarządzać ludzie o najwyższych kwalifikacjach. Którzy będą umieli się ścigać z innymi najlepszymi na świecie - mówi marszałek Hołownia.

12:19 - Chcemy dać wam Polskę, w której nie musimy śledzić z wypiekami na twarzy sporów politycznych w różnych częściach świata. Chcemy takiej, gdzie będziemy wiedzieć, że ze wszystkim sobie poradzimy, bo jesteśmy dumnym i mądrym narodem. Wy, w samorządach musicie otrzymać wolność, by nie płaszczyć się przed nikim, nie oglądać się na nikogo. Na koniec obietnica, za którą odpowiadam osobosiście. Polityki, która nie jest oparta na przemocy, ale polityki dialogu. To słowo powycierane na wszystkie strony, ale jeżeli go nie zreanimujemy to po nas - mówi Szymon Hołownia.

12:13 - Chcemy mądrej gminy, mądrego sołtysa, wójta, burmistrza. Chcemy zastopować infekowanie lokalnych samorządów przez politykę centralną. W Warszawie mamy swoją politykę. Niech nie przenosi się ona do Wąchocka, Kłobudzka, Sokołowa i tak dalej. Nie ważne czy jesteś z lewej czy z prawej jeżeli chcesz wybudować żłobek, prawda? - pytał marszałek Sejmu.

12:10 - Mam dla was dobrą i złą wiadomość - mówi Szymon Hołownia. - Putin nie odpuści i świat nie stanie się spokojniejszym miejscem. Ale my to przetrwamy, wgnieciemy Putina w ziemię, trafi za kraty albo na cmentarz. On jest wrogiem ludzkości i musimy mieć świadomość, że trzeba wspierać Ukrainę, by wygrała z tym zbrodniarzem na swoim terytorium, byśmy my nie musieli wygrywać z nim na swoim. Musimy mieć więc silną armię. Potrzebujemy ludzi, którzy nie tylko przebierają się w mundur, ale mają do niego szacunek. Żołnierz to nie dekoracja na partyjnym pikniku. PiS zostawiło nam wojsko, z którego żołnierze odchodzą jeden po drugim, bo Polska nie jest w stanie zapłacić im 1/3 pensji, którą dostaną w cywilu. PiS miał siłę na szycie paradnych mundurów, na patriotyczne pikniki. Nasze wojsko ma być po to, by nikt nas nigdy nie zaatakował. Po to wydajemy takie pieniądze.

12:07 - W tych wyborach chcemy wam przynieść dwie rzeczy. Siłę i spokój - mówi szef Polski 2050. - Siła bierze się ze środka, a nie z krzyku. Z wewnątrz, a nie z zewnątrz. Idziemy do wyborów, by pokazać, że wy macie siłę. Że Polska ma siłę i ona tkwi w lokalnym samorządach, w naszych gminach, radach, sołectwach, w naszych miastach i województwach. Pora by centralna polityka uwolniła tę lokalną siłę i dała jej pracować.

12:05 - Polacy są dużo mądrzejsi od swoich polityków - mówi Hołownia i otrzymuje brawa.

12:00 Wystąpienie rozpoczyna marszałek Szymon Hołownia. - W Polsce mamy dwie Polski, które walczą ze sobą zużywając przy tym ogromne pokłady energii. Powtórzę, że my dzisiaj musimy zdać sobie sprawę z tego, że naszym zadaniem jest obronić to, czego dokonaliśmy wewnątrz. Nie ma już czasu na konflikty. My Polacy mamy coś takiego, że jak siadamy i zaczynamy ze sobą rozmawiać, to może tu pójść w różną stronę. Ale teraz nie jest dobrze i nadszedł czas, by pójść razem. To jest nasza natura, że gdy dzieje się coś złego, garniemy się do siebie. Po tych 20 latach rozgardiaszu chcemy pokazać, że żadna pandemia, zidiociały dyktator, żadna partia nie ruszy naszego domu. Polska jest najważniejsza.

11.58 - Chcemy Polski silnej i wielkiej. Chcemy te wielkie cele osiągać, ale z ludźmi. Będziemy kontynuować duże inwestycje - zakończył swoje wystąpienie Kosiniak - Kamysz.

11.50 - Władysław Kosiniak - Kamysz prosił o mobilizację w wiosennych wyborach samorządowych.
- Musimy zdobyć lepszy wynik niż na tym poziomie parlamentarnym. Musimy rządzić w całym kraju, proszę wszystkich o zaangażowanie - mówił lider PSL.

11.47 - Prosimy tych wszystkich, którzy teraz mają swoje emocje, o to aby dali nam czas. Ten czas jest nam potrzebny aby naprawić to, co przez ostatnie osiem lat zaniechał poprzedni rząd - mówił Kosiniak - Kamysz.

11:43 - Nie będzie rozwoju, bezpieczeństwa Polski i wielkich ambicji na przyszłość, jeżeli nie poprowadzimy kraju i Europy bezpiecznie. Musimy jasno stawiać swoje cele w stosunkach z Ukrainą. Polacy popierają wspieranie jej militarnie. Ale dlaczego dziś rolnicy protestują? Nie stać ich na zbiór, a nawet jeśli, to koszty się nie zwrócą. Jeśli tak będzie dalej, jeżeli nie zadbamy o rolnictwo, będziemy uzależnieni od innych państw, innych kontynentów. To dotyczy całej Europy. Gangrena trawi polską wieś i rolnictwo - mówi szef PSL.

11:36- - Przedstawiciele PiSu nie przyszli na pierwszą Radę Bezpieczeństwa Narodowego. Przyszli przedstawiciele wszystkich klubów parlamentarnych, tylko nie oni. Musimy zorganizować samorząd w obronę cywilną, a oni usilnie to blokowali nie przyjmując ustawy o obronie cywilnej przez 18 miesięcy. Samorządowcy są podstawą w tym zakresie, organizacje pozarządowe, strażacy, oni są podstawą działalności związanej z obroną cywilną. Nie ma obrony państwa bez obrony powszechne - mówi Kosiniak-Kamysz.

11:30 - Nie ma ważniejszej rzeczy niż polskie bezpieczeństwo. Oczekujemy realizacji zadań od państw sojuszniczych. Racja stanu jaką jest polskie bezpieczeństwo jest najważniejsza. Nie podlega żadnym dyskusjom - mówi minister obrony narodowej.

11:28 - Rozpiera mnie duma jak patrzę na Kielce i świętokrzyskie. Jesteśmy u Adama Jarubasa i Macieja Grzywny. Świętokrzyskie ma moc i daje siłę - mówił Kosiniak-Kamysz. - Znów jesteśmy na trasie i muszę powiedzieć, że brakowało mi tego. Przejmujemy państwo po wielkim rozgardiaszu. Osoby z jednej partii nie umiały ze sobą rozmawiać. Jedna sprawa rozdzielona jest po kilku ministerstwach, tylko po to by zaspokoić głód stołków.

11:26 To, że my dziś jesteśmy tu z Władkiem razem oznacza, że obaj musimy sobie trochę ustąpić. My przez ten rok staliśmy się dla siebie jak bracia - mówi Hołownia.

11:22 - Chcemy wam pokazać jak uwolnić polski samorząd, jak wyzwolić tę oddolną siłę - mówi Szymon Hołownia. - Inni gadają wam ułudy o jednolitości. Zobaczcie co myśmy zrobili. Pogodziliśmy historię i nowoczesność. Myślenie o jednoosobowych firmach i wielkich spółkach. O tym, że dziś możesz być chory i potrzebować ochrony zdrowia. Jesteśmy, my dwaj, gwarancją, że może być polityka, gdzie przekracza się granice.

11:20 - Prosimy o wsparcie w wyborach, by ta siła szła od najmniejszej wsi po parlament. Są dwa filary demokracji - trójpodział władzy i samostanowienie lokalnych samorządów. Przez ostatnie 8 lat PiS to zniszczył, ale możemy to odbudować - mówi szef PSL.

11:19 To, kto wygra wybory w lokalnych samorządach jest niezmiernie ważne, bo właśnie tam rozgrywają się najważniejsze sprawy. Naprawa chodnika, gdzie dzieci pójdą do przedszkola, jak ma wspólnota egzystować, jak zmniejszyć kolejki do lekarzy. Te wybory mają bardzo osobisty i lokalny wymiar - mówił Władysław Kosiniak-Kamysz. - PSL dociera do najmniejszych wsi i za nie jest szczególnie odpowiedzialny.

11:12 - Trzecia Droga jest po to, by za nasze bezpieczeństwo odpowiadał nie przebieraniec, ale ktoś kto ma w sercu, że Polska musi być silna. Takim kimś jest Władysław Kosiniak-Kamysz. Dzięki waszej pracy Trzecia Droga spina dwa fundamentalne obszary - Sejm, czyli rozmowę, wspólną pracę oraz bezpieczeństwo - mówił Szymon Hołownia. - Nie jesteśmy tu po to, by kogoś wykluczać. Pokazaliśmy, że można być jednocześnie tradycyjnym i nowoczesnym. Trzecia Droga jest domem pośrodku drogi, do którego blisko jest i lewym i prawym. Łączy nas nie tylko ziemia, cmentarze z prochami bohaterów, ale i szkoły, do których chodzą nasze dzieci. My dajemy wam to, na co tak długo czekaliście - stabilne centrum.

11:09 - Bardzo dobrze, że Szymon Hołownia nie miał wcześniej doświadczenia w parlamentaryzmie. To dzięki temu właśnie obrady Sejmu mają tak duże wyświetlenia na youtube. Demokracji nie byłoby bez Trzeciej Drogi. Teraz mamy rozmowę, współpracę i dialog, nie byłoby to możliwe bez naszych ugrupowań. Gdyby nie te trzy miliony głosów, byłaby trzecia kadencja PiSu, a nie Trzecia Droga. Pokazaliśmy siłę w wyborach parlamentarnych, możemy pokazać ją także w samorządowych - mówił Władysław Kosiniak-Kamysz.

11:06 Uczczenie minutą ciszy zmarłego Aleksieja Nawalnego - rosyjskiego opozycjonisty oraz Eweliny Bień - działaczki PSL w Świętokrzyskiem, która zmarła w nocy z 16 na 17 lutego. O jej śmierci informowaliśmy:

11:03 Na scenę wchodzą Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz. Otrzymują gromkie oklaski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl