Wybory prezydenckie. 21 lipca przekazanie uchwały o wyborach

Kacper Rogacin
Kacper Rogacin
Fot. Mariusz Kapala / Polska Press
Od momentu ogłoszenia wyniku wyborów przez PKW, Sąd Najwyższy ma 30 dni na rozpatrzenie protestów wyborczych i stwierdzenie ważności wyborów. Kadencja nowo wybranego prezydenta rozpocznie się 6 sierpnia. Z kolei 21 lipca na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się uroczystość wręczenia uchwały Państwowej Komisji Wyborczej ws. wyników wyborów prezydenckich.

Na poniedziałkowej konferencji prasowej szef PKW Marciniak przekazał, że zwycięzcą wyborów prezydenckich został Andrzej Duda, który uzyskał 51,03 proc. głosów. Z kolei na Rafała Trzaskowskiego zagłosowało 48,97 proc. wyborców.

Jednak nawet oficjalne ogłoszenie wyniku wyborów prezydenckich przez PKW nie kończy całego procesu wyborczego.

21 lipca przekazanie uchwały o wyborach

Sylwester Marciniak przekazał w poniedziałkowy wieczór, że uroczystość wręczenia uchwały Państwowej Komisji Wyborczej ws. wyników wyborów prezydenckich odbędzie się 21 lipca na Zamku Królewskim w Warszawie. - To niezwłocznie wynika z przepisów – podkreślił.

Zgodnie z art. 317 kodeksu wyborczego, PKW stwierdza na drodze uchwały wynik wyborów na prezydenta Polski. Tę uchwałę Komisja przekazuje niezwłocznie marszałkowi Sejmu, urzędującemu prezydentowi, a także nowo wybranej głowie państwa.

Kadencja Andrzeja Dudy kończy się 6 sierpnia

Zgodnie z konstytucją, nowo wybrany prezydent obejmuje urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w chwili złożenia przysięgi wobec Zgromadzenia Narodowego (posłów i senatorów). Złożenie przysięgi odbywa się w ostatnim dniu urzędowania ustępującego prezydenta. Do tej chwili przez cały czas urząd pełni ustępujący prezydent, zachowując wszystkie swoje uprawnienia. Warto tu wspomnieć, że pierwsza kadencja prezydenta Andrzeja Dudy kończy się 6 sierpnia.

W polskim prawie, w przeciwieństwie do innych krajów, brakuje formalnej definicji prezydenta elekta. Nie ma także przepisów, które regulowałyby jego status. Prezydent elekt może otworzyć tymczasowe biuro, w czym może go wspierać Kancelaria ustępującego prezydenta. Z takiego rozwiązania korzystali Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, Lech Kaczyński, Bronisław Komorowski i Andrzej Duda.

14 dni na protesty wyborcze

Od razu po zakończeniu głosowania, we wszystkich komisjach rozpoczyna się proces liczenia głosów. Najpierw komisje komisje obwodowe ustalają wyniki w swoim obwodzie, po czym przekazują protokoły komisji okręgowej. Z niej zapieczętowane protokoły trafiają do Państwowej Komisji Wyborczej. Kopie protokołów otrzymują wójt oraz miejscowa delegatura Krajowego Biura Wyborczego.

Niezwłocznie po otrzymaniu i sprawdzeniu protokołów od wszystkich okręgowych komisji wyborczych, Państwowa Komisja Wyborcza ustala wyniki głosowania na kandydatów na prezydenta Rzeczypospolitej. Stwierdza też, w drodze uchwały, wynik wyborów. Następnie PKW przekazuje niezwłocznie uchwałę Marszałkowi Sejmu i urzędującemu prezydentowi oraz wręcza nowo wybranej głowie państwa.

Protest przeciwko wyborowi prezydenta wnosi się na piśmie do Sądu Najwyższego nie później niż w ciągu 14 dni od dnia podania wyników wyborów do publicznej wiadomości przez PKW. Wnoszący protest powinien sformułować w nim zarzuty oraz przedstawić lub wskazać dowody, na których opiera swoje zarzuty.

Następnie Sąd Najwyższy rozpatruje protest i wydaje opinię w formie postanowienia w sprawie protestu. Po rozpoznaniu protestów, SN rozstrzyga o ważności wyborów. Ma na to 30 dni od ogłoszenia wyników głosowania. W razie podjęcia przez Sąd Najwyższy uchwały stwierdzającej nieważność wyboru prezydenta, przeprowadza się nowe wybory.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych (sondaż)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl