Przewodniczący Obwodowej Komisji Wyborczej był pod wpływem alkoholu
- Około godziny 5.45 otrzymaliśmy zgłoszenie, że w jednym z lokali wyborczych w Jeżewie Starym przewodniczący jest pod wpływem alkoholu. Policjanci na miejscu przeprowadzili badanie na zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu i potwierdzili, że mężczyzna jest w stanie po spożyciu alkoholu. Obowiązki przejęła Zastępca Przewodniczącego Obwodowej Komisji Wyborczej, a mężczyzna opuścił teren lokalu wyborczego - informuje zespół prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku.
O północy z piątku na sobotę zaczęła się cisza wyborcza przed wyborami samorządowymi, które w Polsce odbędą się w niedzielę (7.04.2024) między godziną 7 a 21. Podczas obowiązywania ciszy wyborczej zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej, czyli "publiczne nakłanianie lub zachęcanie do głosowania w określony sposób, w tym w szczególności do głosowania na kandydata określonego komitetu wyborczego".
Incydenty dotyczące łamania ciszy wyborczej w województwie podlaskim
Jak informuje podlaska policja w czasie trwania ciszy wyborczej otrzymała 24 zgłoszenia o incydentach dotyczących zakłóceń ciszy wyborczej w naszym województwie. W Gródku i w Łapach doszło do usunięcia i uszkodzenia plakatów wyborczych. W Białymstoku został zniszczony baner. Tam sprawa prowadzona jest w kierunku przestępstwa uszkodzenia mienia.
W powiecie sokólskim doszło do uszkodzenia banera, a w powiecie wysokomazowieckim zgłoszono umieszczenie banera. W Augustowie prowadzono agitację wyborczą podczas ciszy wyborczej, natomiast w powiecie monieckim, a także w Białymstoku zgłoszono agitację.
Kolejny incydent miał miejsce w Łomży. Doszło tam do agitacji w czasie ciszy wyborczej. Zgłoszenie dotyczyło umieszczenia plakatów wyborczych w rejonie Obwodowej Komisji Wyborczej na ul. Senatorskiej.
Natomiast w Kleosinie zniszczono baner. Tu policja prowadzi czynności w kierunku wykroczenia.
- Kolejne zgłoszenie jakie do nas dotarło wskazywało, że kandydatka do rady gminy w gminie Płaska dowoziła osoby na głosowanie i udzieliła korzyści majątkowej osobie uprawnionej do głosowania, w celu skłonienia do głosowania w określony sposób. Policjanci w związku ze zgłoszeniami prowadzą czynności procesowe - dodaje KWP w Białymstoku.
Do incydentów doszło też w Suwałkach, Sejnach i powiecie kolneńskim. W Suwałkach na chodniku przed wejściem do lokalu wyborczego ktoś napisał imię i nazwisko kandydata oraz nr listy wyborczej.
- W Sejnach dostaliśmy informację o samochodzie, na którym umieszczone zostały banery wyborcze, a w Turośli osoba nieuprawniona do głosowania nie chciała opuścić lokalu wyborczego - mówi podinsp. Tomasz Krupa, rzecznik podlaskiej policji.
Natomiast w Krasnopolu ktoś zamieścił symbole "Z" na plakatach. Policja prowadzi czynności w kierunku art. 256 kk i art. 16 ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego.
Tymczasem w Białymstoku podczas ciszy wyborczej jeździł samochód z reklamami komitetów. W Suwałkach skradziono banery, a w powiecie monieckim jeden z kandydatów dowoził osoby na glosowanie.
Przeczytaj też:
