Wybory w USA: starcie w Michigan. Harris z Obamą o aborcji, Trump z poparciem muzułmanów

Grzegorz Kuczyński
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wiceprezydent Kamala Harris wystąpiła z byłą pierwszą damą Michelle Obamą na wspólnym wiecu w Michigan. W tym samym stanie swojego poparcia Donaldowi Trumpowi udzielili przywódcy społeczności muzułmańskich. Michigan to jeden z siedmiu kluczowych stanów (swing states), gdzie rozstrzygnie się wynik wyborów prezydenckich.

SPIS TREŚCI

Kamala Harris wystąpiła z Michelle Obamą w miejscowości Kalamazoo na wiecu poświęconym głównie prawu do aborcji. Była pierwsza dama zwracała się do kobiet, mówiąc że głos na Trumpa jest głosem przeciwko kobietom. W sobotę Michigan, gdzie tego dnia rozpoczęto wczesne głosowanie, odwiedził też Donald Trump. Spotkał się z liderami lokalnych społeczności muzułmańskich. Muzułmanie mogą odegrać rolę języczka u wagi w wyborach w Michigan.

Harris ostrzega przed Trumpem

Kamala Harris na wiecu w Kalamazoo ostrzegała, że podczas ewentualnej drugiej kadencji Trump byłby pozbawiony ograniczeń m.in. ze względu na immunitet przyznany prezydentom przez Sąd Najwyższy.

- Wyobraźcie sobie Donalda Trumpa bez żadnych bezpieczników, który będzie rościł sobie nieograniczoną i ekstremalną władzę, który zapowiadał, że zostanie dyktatorem od pierwszego dnia, który powiedział, że chciałby mieć generałów takich jak Hitler, który nazywa Amerykanów, którzy się z nim nie zgadzają „wrogami wewnętrznymi” - powiedziała Harris.

Kamala Harris po wiecu poszła na piwo
Kamala Harris po wiecu poszła na piwo
Jacquelyn Martin/Associated Press/East News

Po wiecu Harris poszła na piwo z gubernator stanu, Gretchen Whitmer.

Wiec Harris był jej drugim z kolei wydarzeniem kampanijnym podkreślający kwestię prawa do aborcji. W piątek poświęcony był temu zagadnieniu jej wiec z piosenkarką Beyonce w Houston, w którym uczestniczyła rekordowa liczba 30 tys. ludzi. W czwartek w Georgii Harris wystąpiła z kolei z byłym prezydentem Barackiem Obamą.

Trump z poparciem imamów

Z kolei Donald Trump pojawił się na wiecu w miejscowości Novi pod Detroit. Były prezydent otrzymał poparcie sześciu imamów i burmistrza miasta Dearborn Heights, będącego jednym z największych skupisk muzułmanów w USA.

- On obiecuje pokój, a nie wojnę - uzasadniał poparcie jeden z imamów, Belal Alzuhairi.

Był to już kolejny taki gest ze strony muzułmańskich przywódców w Michigan. Wcześniej Trumpa poparł m.in. jedyny muzułmański burmistrz miasta, przybyły z Jemenu Amer Ghalib, który rządzi miejscowością Hamtramck w pobliżu Detroit, znanej niegdyś jako najbardziej polskie miasto Ameryki.

Muzułmanie i wybory

Poparcie muzułmańskich przedstawicieli dla Trumpa jest wyrazem niezadowolenia arabskich i muzułmańskich społeczności postawą obecnej administracji wobec wojny w Gazie. Joe Biden popiera Izrael, mimo że Netanjahu na ogół puszcza mimo uszu rady i żądania Białego Domu, by szukać drogi do rozejmu i nie eskalować konfliktu.

Michigan to jeden z kluczowych stanów dla wyników wyborów, gdzie zamieszkuje znaczna liczba muzułmanów. Do wzięcia jest tam aż 15 głosów elektorskich.

Kto prowadzi w sondażach?

Ze średniej sondaży przygotowywanej przez "New York Times" wynika, że w skali całego kraju Harris prowadzi niecałym punktem procentowym. A jak wygląda sytuacja w siedmiu swing states? Tam też od kilkunastu dni widać tendencje wzrostowe Trumpa.

Kandydat Republikanów prowadzi ponad 2 pp. w Arizonie, ponad 1 pp. w Georgii, mniej niż jednym punktem procentowym w Północnej Karolinie. Harris prowadzi ponad 1 pp. w Michigan, zaś mniej niż 1 pp w Pensylwanii, Newadzie i Wisconsin.

Jeszcze lepiej dla Trumpa wygląda średnia sondaży przygotowywana i aktualizowana codziennie przez RealClearPolling. Tu były prezydent prowadzi we wszystkich siedmiu kluczowych stanach:

  • Arizona +1,5 pp.

  • Newada +0,7

  • Wisconsin +0,2

  • Michigan +0,2

  • Pensylwania +0,6

  • Płn. Karolina +0,8

  • Georgia +2,2

Należy jednak pamiętać, że niemal wszystkie te wyniki, zarówno z RCP, jak i NYT, mieszczą się w granicach błędu statystycznego.

źr. PAP, New York Times, RCP

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

W
Wrona
27 października, 14:11, Olo:

Tramp podpisał by cyrograf nawet z putinem żeby tylko wygrać.

Głupoty piszesz, on już podpisał dawno cyrograf z putinem i co? No nico, wojny nie było....

O
Olo
Tramp podpisał by cyrograf nawet z putinem żeby tylko wygrać.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl