Wybuch powstania w getcie warszawskim. Z okazji 80. rocznicy w Berlinie zorganizowano happening

Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Fot: facebook.com/Fundacja.Hatikva
19 kwietnia przypada 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. W związku z tym 16.04 pod Bramą Brandenburską w Berlinie odbył się happenig poświęcony Żydowskiemu Związkowi Wojskowemu. Tego samego dnia ma odbyć się Warszawska Masada 43. To teatralne widowisko muzyczne, opowiadające o powstaniu w getcie warszawskim.

19 kwietnia 1943 roku warszawscy Żydzi rozpoczęli walkę zbrojną z Niemcami. Ludzie ci nie mogli mieć nadziei na zwycięstwo. Powstańcami kierowała chęć odwetu na Niemcach, zadanie wrogowi możliwie wysokich strat.

Perspektywa nieuchronnej zagłady rozpaliła w nich ogień, nie chcieli ginąć biernie. Powstanie kwietniowe było największym zbrojnym zrywem Żydów w czasie II wojny światowej, jednocześnie zapisało się jako pierwsze powstanie miejskie w okupowanej Europie.

Jarosław Papis, prezes Fundacji Hatikva, powiedział w rozmowie z portalem i.pl, że zainteresowanie happeningiem jest bardzo duże, zarówno wśród Niemców jak i turystów.

Bardzo dużo osób o Żydowskim Związku Wojskowym dowiaduje się po raz pierwszy – dodał Jarosław Papis.

Warszawska Masada ‘43

Z okazji rocznicy powstania w Berlinie oddano cześć powstańcom warszawskiego getta oraz przygotowano spektakl artystyczny „Warszawska Masada 43”. Omówiono także reakcję polskiego państwa podziemnego na powstanie.

W spektaklu wykorzystano teksty z utworów Władysława Szlengla, Kazimierza Moczarskiego, Hanny Krall, Moshe Arensa oraz notatki z przesłuchań Jűrgena Stroopa.

Na część muzyczną składają się głównie pieśni silnie symbolizujące powstanie, w tym hymn powstańczy. Gościem specjalnym był Krzysztof Symcha Keller, polski chazan i działacz społeczności żydowskiej, który wraz z młodymi studentami brał już udział w przedstawieniach spektaklu w Nowym Jorku oraz Filadelfii.

Fragmentom spektaklu towarzyszy prezentacja multimedialna, która opisuje życie w getcie, a na zakończenie przedstawia bohaterów Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego.

Źródło: polin.pl / instytutpileckiego.pl

od 16 lat

lena

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl