Wyjazd do Niemiec - co musisz wiedzieć, przekraczając granicę? W Niemczech trzeba nosić specjalne maseczki

Aleksandra Sierżant
Aleksandra Sierżant
Jadąc do Niemiec musimy pamiętać o obowiązujących tam obostrzeniach
Jadąc do Niemiec musimy pamiętać o obowiązujących tam obostrzeniach archiwum Polska Press
Twardy lockdown w Niemczech - co trzeba wiedzieć, przekraczając granicę? W Niemczech wprowadzono wiele obostrzeń, m.in. obowiązek noszenia maseczki FFP2 lub maseczek medycznych. Za ich brak można dostać wysoki mandat!

Twardy lockdown w Niemczech

Choć od kilku dni u naszych sąsiadów zza Odry odnotowano spadkową tendencję zakażeń koronawirusem, to mimo wszystko rząd zdecydował się na wprowadzenie nowych obostrzeń.

Obostrzenia będą obowiązywać przynajmniej do połowy lutego. Jednak Angela Merkel zapowiedziała, że restrykcje mogą obowiązywać nawet do Wielkanocy.

- Jeśli nie uda nam się powstrzymać tego brytyjskiego wirusa, do Wielkanocy będziemy mieli dziesięciokrotnie więcej zakażeń. Na opanowanie sytuacji potrzebujemy od ośmiu do dziesięciu tygodni surowych środków - cytuje „Bild” niemiecką kanclerz.

WIDEO: Maski ochronne FFP2 w automacie z papierosami w Niemczech. Okazały się hitem sprzedażowym

źródło:RUPTLY/x-news

Maseczki FFP2 - obowiązek w Niemczech

Od 19 stycznia w wielu miejscach, w których ludzie mogą przebywać w większym zagęszczeniu, rząd wprowadził szczegółowe wymogi dotyczące rodzaju stosowanych masek. W sklepach, w środkach komunikacji miejskiej, w windach, w urzędach, na parkingach, a nawet na stacjach benzynowych w Niemczech obowiązuje noszenie maseczek FFP2 lub maseczek medycznych, czyli takich, które spełniają co najmniej standardy KN95 lub FFP2. Wymagane jest oznakowanie CE (zgodność z normą EN 14683:2019-10 lub EN 149:2001+A1:2009 potwierdzone numerem zatwierdzenia wystawionego przez uprawnioną, europejską placówkę badawczą).

W miejscach publicznych, takich jak np. parki, nadal można nosić dowolne maseczki wykonane z tkanin, szale lub kominy.

Za brak odpowiedniej maseczki grożą mandaty w Niemczech w wysokości nawet 500 euro!

Zakaz noszenia materiałowych maseczek

Przypomnijmy, że zakaż noszenia materiałowych maseczek, został już wprowadzony w innych państwach, jak np. we Francji czy Austrii. Oba kraje stwierdziły, że nie zapewniają one wystarczającej ochrony przed nowszymi, bardziej zaraźliwymi wariantami koronawirusa SARS-CoV-2. Tam również zaleca się noszenie maseczki FFP2.

Kilka tygodni temu ten rodzaj masek był sprzedawany w Austrii za ok. 5 euro, maski, które wychwytują z powietrza prawie 95 proc. cząsteczek, można teraz znaleźć we wszystkich sklepach spożywczych po 59 centów za sztukę. Seniorzy oraz gospodarstwa domowe o niskich dochodach otrzymały w darmowe maski FFP2.

WIDEO:Nadal popełniamy błędy w noszeniu maseczek. Jakie?

źródło: Cover Video/x-news

Kto może wjechać do Niemiec? Jakie obowiązują zasady?

W związku z tym, że Polska uznana jest przez Niemcy jako ,,obszar podwyższonego ryzyka", jadąc do naszych zachodnich sąsiadów, musimy pamiętać o obowiązujących tam obostrzeniach. Co powinniśmy wiedzieć, przekraczając granicę?

  • Rejestracja pojazdu - po przekroczeniu granicy należy bezzwłocznie zgłosić swój przyjazd na stronie www.einreiseanmeldung.de
  • Testy na COVID-19 - najpóźniej 48 godzin przed przyjazdem należy wykonać test na obecność koronawirusa
  • Kwarantanna - po przyjeździe należy udać się na 10-dniową kwarantannę

Od tych obostrzeń przewidziano jednak wyjątki. Kto może swobodnie przekraczać granice?

  • Pracownicy transgraniczni, którzy podróżują w ramach małego ruchu przygranicznego do 24 godzin
  • Kierowcy - przewożą zawodowo ludzi, towary lub dobra (czyli kierowców zawodowych oraz pracowników firm transportowych)
  • Osoby, które przejeżdżają przez Niemcy w tranzycie oraz te, które przejeżdżały przez obszar podwyższonego ryzyka i nie miały tam postoju.

Niemcy. Czy trzeba mieć maseczki w samochodzie?

Nad tym zastanawia się pewnie wielu kierowców, którzy przekraczają granicę. Otóż nie. W Niemczech nie ma obowiązku noszenia maseczek w prywatnych autach, nawet jeśli podróżują nimi osoby mieszkające osobno.

Kontrole na granicach

Początkowo mówiono o kontrolach na granicach. Te rozwiązanie zaproponował m.in. niemiecki minister zdrowia Jens Spahn. Podkreślił, że sytuacja w Saksonii (na granicy z Czechami) jest dziś bardzo trudna.

Jak wyglądałyby kontrole graniczne? Najprawdopodobniej policja sprawdzałaby, czy osoby wjeżdżające na teren Niemiec dopełniły wszystkich formalności: wypełniły dokumenty wjazdowe, wykonały test na koronawirusa, a także czy pamiętają o obowiązku udania się na kwarantannę.

Na niektórych przejściach granicznych (jak np. w Słubicach) takie kontrole rzeczywiście są przeprowadzane, jednak nie każdy samochód jest kontrolowany. Niemieccy policjanci zatrzymują pojazdy wybiórczo.

Okazje

Szukasz prezentu dla dziewczyny, partnerki, żony?

Szukasz prezentu dla chłopaka, partnera, męża?

Słodki prezent sprawdzi się na pewno

A może coś bardziej szalonego?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl