Spis treści
Program usuwania azbestu przedłużony
Ogólnokrajowy program usuwania azbestu rozpoczął się 2019 roku, według założeń miał zakończyć się w 2023 roku. W wielu gminach wciąż jest jednak sporo niebezpiecznego materiału, dlatego program dotacyjny obejmie też kolejne lata.
– Identyfikacja i utylizacja zajmują gminy, dlatego zdecydowaliśmy się wydłużyć na kolejne lata. Wstępnie mówimy o 2026 roku. Alokacja to 350 mln złotych od 2024 roku – przekazała w maju Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.
„Program zakłada usunięcie wyrobów zawierających azbest z budynków służących do produkcji rolniczej i zastąpienie ich nowym pokryciem dachowym z dopłatą. Warunkiem jest wymiana dachu na całym budynku”, informuje Agata Wodzień-Nowak ze Strefy Agro.
Będzie nowy program dopłat do utylizacji azbestu?
Jak informuje KRIR, program finansowania ma być rozszerzony, a co za tym idzie, pojawią się kolejne środki na utylizację azbestu. Dodatkowe dopłaty są konieczne ze względu na nagromadzenie dużej ilości odpadów pochodzących z wymiany dachów.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w odpowiedzi na wystąpienie izb, przekazało, że równocześnie z projektowaniem części inwestycji na wymianę pokryć dachowych z materiałów szkodliwych dla zdrowia lub środowiskach (w ramach KPO), prowadzone były uzgodnienia z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w zakresie utylizacji i odbioru odpadów zawierających azbest od rolników.
MRiRW wnioskowało również o zwiększenie puli środków finansowych na ten cel, czytamy w komunikacie.
Resort zaznaczył również, że NFOŚiGW finalizuje już prace mające na celu rozszerzenie Ogólnopolskiego programu finansowania usuwania wyrobów zawierających azbest, o dofinansowanie przedsięwzięć w zakresie odbioru oraz unieszkodliwiania azbestu od rolników, którzy skorzystali ze wsparcia na wymianę pokryć dachowych z azbestu w ramach KPO.
Już wkrótce zostanie uruchomiony odrębny program, podsumowują.
