Wypadek w kopalni "Budryk" w Ornontowicach. Zapalił się metan. Na miejsce wezwano dwa śmigłowce LPR. Rannych trzech górników

Jacek Bombor, Olga Krzyżyk
Zapłon metanu w KWK "Budryk" w Ornontowicach, w powiecie mikołowskim. W kopalni doszło do wypadku. Ewakuowano załogę, trzech górników zostało rannych. Na miejsce wezwano dwa śmigłowce LPR.

Zapłon metanu w KWK "Budryk"

W KWK "Budryk" w Ornontowicach około godziny 11.20 doszło do zapalenia metanu. Załoga została ewakuowana, a trzy osoby są lekko ranne. Do zapalenia się metanu doszło na poziomie 1290 – najgłębszym w Polsce, nr ściany pokład, 405/1, ściana CZ-2.

- W kopalni Budryk w Ornontowicach około g. 11.20 doszło do krótkotrwałego zapalenia metanu w ścianie Cz – 2, w pokładzie 405/1 na poziomie 1290 m (najgłębszy w Polsce). Trzy osoby zostały lekko poszkodowane (niegroźne poparzenia). Poszkodowani zostali przewiezieni karetkami do szpitali w Knurowie i Rudzie Śląskiej. Innych poszkodowanych nie było - informuje Katarzyna Jabłońska-Bajer z biura komunikacji i PR Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

- Z rejonu, w którym doszło do zapalenia, ewakuowano 94 osoby bez potrzeby użycia aparatów ucieczkowych. Wydobycie w ścianie zostało wstrzymane. Przyczyny zdarzenia zbada komisja - dodaje Katarzyna Jabłońska-Bajer.

Ściana Cz-2 ma 205 metrów długości, a jej wybieg ma prawie 900 metrów. Średnia miąższość (wysokość) na ścianie wynosi 3,1 metra, a jej zasoby wynoszą ponad 750 000 ton węgla typu hard Zastosowany jest tam supernowoczesny system kotwowy, który sprzyja bezpieczeństwu pracy. W całym rejonie do wydobycia jest tam ponad 68 mln ton węgla koksowego

KWK "Budryk": otoczenie i zagrożenia

Obszar górniczy KWK „Budryk” zajmuje powierzchnię 35,37 km kw. Obszar górniczy kopalni „Budryk” ze wszystkich stron otoczony jest kopalniami i graniczy od południowego zachodu z byłą KWK „Dębieńsko”, od północnego zachodu z KWK „Knurów”, od północy z KWK „Sośnica – Makoszowy”, od wschodu z KWK „Bolesław Śmiały”, od południowego wschodu z KWK „Bielszowice”. KWK "Budryk" to jedna z najmłodszych polskich kopalń.

KWK „Budryk” jest kopalnią o następujących typowych zagrożeniach górniczych:

  • zagrożenia metanowe, od pokładów niemetanowych do pokładów zaliczanych do IV kategorii
  • zagrożenia wodne, I i II stopień
  • zagrożenia wybuchem pyłu węglowego, klasa A i B

Nie występuje zagrożenie związane z tąpnięciami.

Zagrożenie metanowe związane jest przede wszystkim z obecnością metanu w górotworze i jego uwalnianiem się w wyniku prowadzonej działalności górniczej. KWK „Budryk” zaliczona jest do metanowego zakładu górniczego decyzją OUG w Gliwicach.

W 2006 roku w kopalni Halemba ginie 23 górników. Powód to wybuch metanu i pyłu węglowego.

Największe katastrofy górnicze w Polsce. W tych kopalniach g...

Zagrożenie pożarowe związane jest z dwoma rodzajami pożarów górniczych:

  • egzogenicznym, wywołanym przyczyną zewnętrzną w wyrobiskach czynnych, tj. tarciem w urządzeniach mechanicznych, zwarciem instalacji elektrycznych, zaprószeniem ognia itp.
  • endogenicznym,wywołanym samozapaleniem się węgla podczas powolnego utleniania w miejscach trudnodostępnych i akumulujących ciepło.

Kopalnia Węgla Kamiennego Budryk w Ornontowicach to nie licząc jastrzębskiej kopalni Bzie-Dębina, która niebawem zacznie wydobycie, najmłodszy zakład górniczy w Polsce. Jego budowa trwała od 1979 do 1994 roku. Od 2007 roku kopalnia jest częścią Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Kilka lat temu pogłębiono szyb VI w Chudowie do głębokości 1290 metrów, co czyni go najgłębszym w Polsce.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl