Wyższe opłaty dla sklepów za marnowanie żywności. O ile mają wzrosnąć?

Katarzyna Laszczak
Opracowanie:
Trwają prace nad nowelizacją ustawy o niemarnowaniu żywności. Przewidują m.in. wyższe opłaty i kary.
Trwają prace nad nowelizacją ustawy o niemarnowaniu żywności. Przewidują m.in. wyższe opłaty i kary. pixabay.com
Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy, który pojawił się w wykazie prac legislacyjnych rządu, opłata za marnowaną żywność ma wzrosnąć. Wyższa będzie też kara za niewniesienie tej opłaty.

W poniedziałek 16.09 w wykazie prac legislacyjnych rządu pojawiła się informacja o nowym projekcie nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności, przygotowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jak wyjaśniono, celem nowelizacji jest ograniczenie marnowania żywności oraz zwiększenie ilości żywności przekazywanej przez sprzedawców do organizacji pozarządowych zajmujących się jej redystrybucją. Nowe przepisy mają również na celu usunięcie wątpliwości interpretacyjnych.

Projekt zakłada doprecyzowanie definicji „marnowania żywności”, aby lepiej oddawała ona ideę, że:
dopóki żywność nie stanie się odpadem, należy podejmować działania mające na celu zapobieganie jej zmarnowaniu. Marnowaniem są nie tylko działania skutkujące zmarnowaniem żywności, ale także zaniechania prowadzące do jej przeterminowania – wskazano w projekcie.

Definicje i obowiązki sprzedawców żywności

Projekt nowelizacji przewiduje również sprecyzowanie definicji „sprzedawców żywności”.
– Nowa definicja obejmuje jednostki handlu, w tym pojedyncze sklepy. Zaproponowane przepisy obejmują wszystkie placówki sieci postanowieniami umowy dotyczącej nieodpłatnego przekazania żywności, co przyczyni się do większej ilości przekazanej żywności. Usunięto kryterium dotyczące przychodów ze sprzedaży (50 proc.) – wyjaśniono.

O ile wzrosną opłaty za marnowanie żywności?

Nowelizacja przewiduje podniesienie opłaty za marnowaną żywność z 0,1 zł/kg na 0,5 zł/kg. Wprowadzone ma być również maksymalne odliczenie od opłaty, tj. suma kosztów kampanii oraz kosztów transportu i dystrybucji do maksymalnie 20 proc. opłaty.

Nowe przepisy wprowadzają także kary za niezrealizowanie kampanii edukacyjno-informacyjnych w wysokości 5 tys. zł. Projekt przewiduje również podniesienie kar za niewniesienie opłaty, wniesienie jej w niepełnej wysokości lub zapłacenie jej nie w terminie. Obecnie kary wynoszą od 500 do 10 tys. zł; po zmianie mają wynosić od 5 tys. do 15 tys. zł.

Zgodnie z nowymi przepisami, sklepy będą miały obowiązek podpisać umowę z organizacją pozarządową do dnia 31 grudnia na następny rok kalendarzowy.

Ustawa o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności

W 2019 roku uchwalono przepisy ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności. Sklepy powyżej 250 mkw., których połowa przychodów pochodzi ze sprzedaży żywności, mają obowiązek zawierać z organizacjami pozarządowymi umowy na nieodpłatne przekazanie niesprzedanej żywności. Dotyczy to głównie produktów wycofanych ze sprzedaży ze względu na wady ich wyglądu bądź opakowań. Sklepy mają również obowiązek prowadzenia kampanii informacyjno-edukacyjnych wraz z organizacjami pozarządowymi oraz składania sprawozdań o ilości marnowanej żywności.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wiemy ile osób zginęło w powodzi

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl