Za to w lesie najczęściej sypią się mandaty. Nie znamy zasad wjazdu do lasu samochodem

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Lasy Państwowe wyjaśniają, że pojazdem można wjechać do lasu drogą leśną tylko wtedy, gdy jest wyraźnie ona oznaczona drogowskazami dopuszczającymi ruch. Kiedy wybieramy się do lasu, należy pozostawić samochód w miejscu oznaczonym jako parking lub miejsce postojowe.
Lasy Państwowe wyjaśniają, że pojazdem można wjechać do lasu drogą leśną tylko wtedy, gdy jest wyraźnie ona oznaczona drogowskazami dopuszczającymi ruch. Kiedy wybieramy się do lasu, należy pozostawić samochód w miejscu oznaczonym jako parking lub miejsce postojowe. pixabay.com
Aż 76 procent naszych niewłaściwych zachowań w lesie dotyczy parkowania. Lasy Państwowe podczas ogólnopolskiej akcji „Jesień 22” z pomocą służby leśnej, policji i służby łowieckiej przyjrzały się występkom wobec terenów leśnych. Mamy duży problem z tym, gdzie w lesie możemy bez ryzyka otrzymania mandatu zostawić auto i spokojnie pójść na spacer, grzyby albo po chrust.

Spis treści

Ogólnopolska akcja o kryptonimie „Jesień 22” zaangażowała prawie tysiąc strażników leśnych, którzy wykryli ponad 12,5 tys. nieprawidłowości. Sporo, biorąc pod uwagę, że akcja trwała zaledwie 10 dni (21-30 września). Okazało się, że największym problemem w skali kraju jest nielegalny wjazd pojazdem do lasu – ponad 9,5 tysiąca przypadków, podają Lasy Państwowe.

Leśne grzeszki, czyli za co najczęściej dostajemy mandaty w lesie?

To jesienią polskie lasy przeżywają największe oblężenie - szukamy grzybów. Zajęcie relaksujące i pozwalające nieźle zarobić. O stawkach piszemy tu: Chcesz kupić grzyby do suszenia? Ceny świeżych grzybów od zbieraczy jesienią 2022

Lasy Państwowe o akcji „Jesień 22”: Działania miały na celu zapewnienie bezpieczeństwa korzystającym z lasu, ochronę zasobów przyrodniczych, a w szczególności egzekwowanie od osób przebywających na terenach leśnych zachowań zgodnych z obowiązującymi przepisami.

Przykład z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu potwierdza, że to właśnie z wjazdami do lasu problem jest największy. Na wspomnianym terenie w akcji uczestniczyło 64 strażników leśnych, który razem z innymi służbami (policja i straż łowiecka) przeprowadzili 270 kontroli, podczas których wykryli 573 nieprawidłowości. Wśród nich m.in.:

  • 417 przypadków nielegalnego wjazdu pojazdami do lasów, w tym jeden przypadek tzw. nielegalnego off-roadu,
  • 17 przypadków zaśmiecania lasu, 16 z nich dotyczyło wędkarzy, łowiących ryby w zalewie Siczki,
  • 5 przypadków nielegalnego wyrębu drzewa. Wartość skradzionego w ten sposób drewna wyceniono na prawie tysiąc złotych,
  • 2 przypadki kłusownictwa.

Leśnicy zaznaczają, że nie wykryto przypadków kradzieży drewna oraz niszczenia i kradzieży mienia (np. infrastruktury turystycznej).

Gdzie i kto może wjechać do lasu samochodem?

Szeroki pas na skrzyżowaniu leśnych dróg może wydawać się idealnym miejscem do pozostawienia auta, gdy w okolicy chcemy szukać grzybów albo pójść na spacer. Tymczasem takie parkowanie może kosztować 500 zł, jeśli droga jest leśna, a nie publiczna.

Lasy Państwowe powołują się na rozdział 5. Ustawy o lasach, który reguluje zasady udostępniania lasów. Zagłębiając się w zapisy, dowiemy się, że ruch motorowerem, pojazdem silnikowym (samochodem, motocyklem czy quadem), a także zaprzęgiem konnym dopuszczalny jest tylko drogami publicznymi.

Każdym pojazdem można wjechać do lasu drogą leśną tylko wtedy, gdy jest wyraźnie ona oznaczona drogowskazami dopuszczającymi ruch (np. wskazany jest kierunek i odległość dojazdu do miejscowości, ośrodka wypoczynkowego czy parkingu leśnego). Nie dotyczy to inwalidów, którzy poruszają się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb, wyjaśniają Lasy Państwowe.

Zadanie jest nieco utrudnione, ponieważ na drogach leśnych nie muszą być ustawione szlabany i znaki zakazujące poruszania się po nich. Zakaz wynika wprost z zapisów ustawy o lasach, obowiązuje cały rok, bez względu na to, czy jest zagrożenie pożarowe, czy też nie.

Kto zawsze może wjechać do lasu samochodem?

Powyższe przepisy nie dotyczą:

  • pracowników nadleśnictw w czasie wykonywania obowiązków służbowych,
  • właścicieli lasów w ich własnych lasach,
  • osób wykonujących i kontrolujących gospodarkę leśną,
  • służb ratujących zdrowie i mienie ludzkie (policja, straż pożarna, pogotowie ratunkowe),
  • myśliwych wykonujących zadania gospodarcze,
  • właścicieli pasiek zlokalizowanych w lasach.

Skąd wiedzieć, czy droga jest publiczna, czy leśna?

I tu znów nie ma jednej, prostej odpowiedzi. Jak wskazują sami leśnicy, brakuje jednolitego i czytelnego systemu oznakowania dróg publicznych biegnących przez lasy. Jest to obowiązek zarządcy drogi, który powinien oznakować drogę zgodnie z zasadami wynikającymi z przepisów ruchu drogowego oraz ustawy o lasach.

LP: Najlepiej kierować się ogólną zasadą wjeżdżania samochodem do lasu tylko tam, gdzie wyraźnie pozwalają na to znaki drogowe. Zgodnie z ustawą o lasach nie ma obowiązku oznakowania znakami zakazu dróg, gdzie nie wolno wjeżdżać. Należy zatem stosować zasadę, że droga nieoznakowana nie jest dopuszczona do ruchu.

Gdzie zatem zaparkować auto? Gdy wybieramy się do lasu, należy pozostawić samochód w miejscu oznaczonym jako parking lub miejsce postojowe. Map należy szukać na stronie www.lasy.gov.pl po wyborze interesującego nas rejonu. Warto spojrzeć także na tablice informacyjne z drogami wyznaczonymi do ruchu i miejscami parkingowymi, które ustawiają nadleśnictwa.

Źródło: Lasy Państwowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Za to w lesie najczęściej sypią się mandaty. Nie znamy zasad wjazdu do lasu samochodem - Strefa Agro

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl