Zaginiony skarb z grobowca króla Tutanchamona odnaleziony sto lat później

Maciej Jasiński
Maciej Jasiński
Najsłynniejszą ikoną Starożytnego Egiptu jest maska pogrzebowa Tutanchamona
Najsłynniejszą ikoną Starożytnego Egiptu jest maska pogrzebowa Tutanchamona AMIR MAKAR/AFP/East News
Brytyjski archeolog, który prowadził wykopaliska w grobowcu króla Tutanchamona sto lat temu, mógł nielegalnie zabrać biżuterię, którą badacze tropią teraz w muzeach w USA i Wielkiej Brytanii.

Grobowiec Tutanchamona, odkryty sto lat temu 4 listopada 1922 roku, zawierał wiele fantastycznych artefaktów. Jednak część biżuterii faraona zaginęła w ciągu stulecia od odkrycia, pomimo przepisów określających, że skarby w grobowcu należą do Egiptu.

Skradzione skarby Egiptu

Część tej biżuterii mogła zostać zabrana z Egiptu przez Howarda Cartera, brytyjskiego archeologa, który kierował wykopaliskami, w których odkryto grobowiec. W badaniach, które zostaną zaprezentowane na konferencji w Luksorze między 4 a 6 listopada, Marc Gabolde, profesor egiptologii na Uniwersytecie Paul-Valéry w Montpellier we Francji, zidentyfikował część tej zaginionej biżuterii i miejsce, w którym może się ona znajdować. Zbadał on zdjęcia, które fotograf Harry Burton wykonał w latach 20. ubiegłego wieku ze znalezisk z grobu Tutenchamona i porównał je z kawałkami znalezionymi w muzeach i na stronach aukcyjnych.

Poszukiwania zaginionej biżuterii

Badania Gabolde'a pozwoliły mu na wirtualną rekonstrukcję szerokiego kołnierza, który znajdował się na piersi Tutanchamona, ale obecnie znajduje się w wielu kawałkach i miejscach, z których część jest nieznana. Według Gabolde'a, części kołnierza zostały zabrane przez Cartera i znajdują się w Nelson-Atkins Museum of Art w Kansas City w stanie Missouri, podczas gdy niektóre z koralików na kołnierzu wydają się być ponownie naciągnięte w naszyjnik, który jest obecnie w posiadaniu anonimowych właścicieli, którzy próbowali, bez powodzenia, sprzedać je na aukcji - ostatnio w 2015 roku w Christie's.

Zobacz wideo z Otwarcia grobowca Tutanchamona

Gabolde porównał zdjęcia naszyjnika zrobione przez Burtona ze zdjęciami z muzeum i strony aukcyjnej i stwierdził, że wydają się być takie same. Muzeum Nelson-Atkins zgadza się z tym i odnotowało to na swojej stronie internetowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl