W poniedziałek Krajowe Biuro Wyborcze zakończyło rejestrację komitetów wyborczych. W regionie łódzkim w czterech delegaturach biura zarejestrowano się 614 komitetów. To niemal dokładnie tyle, co cztery lata temu, gdy komitetów wyborczych było 615.
Komisarze wyborczy z Łodzi do tej pory zarejestrowali 231 komitetów z centralnej i północnej części regionu. Z tego aż 50 komitetów zarejestrowano w poniedziałek. Ich liczba może wzrosnąć do 232, bo Komitet Wyborczy Wyborców Nasz Wspólny Dom został poproszony o poprawienie dokumentów.
Wśród zarejestrowanych jest zarówno komitet urzędującej obecnie prezydent Hanny Zdanowskiej, jak i zupełnie nowe komitety np. koalicji Tak! Nie zabrakło też zgłoszeń spoza głównej sceny politycznej. Zarejestrowany został komitet przedsiębiorcy i milionera Piotra Misztala, który już po raz trzeci chce walczyć o fotel prezydenta Łodzi.
Komisarze Wyborczy w Sieradzu zarejestrowali łącznie 126 komitetów wyborczych. Większość, to ugrupowania lokalne, obejmujące teren jednej gminy. Na ostatnią chwilę, tuż przed godziną 16 w poniedziałek dokonano rejestracji Komitetu Wyborczego Wyborców Prawicowa Gmina z gminy Czastary w powiecie wieruszowskim. Pierwszym zarejestrowanym był natomiast KWW Wspólnie dla Ziemi Szadkowskiej, który zarejestrowano już 16 sierpnia w południe.
Najwięcej lokalnych komitetów jest w gminie Błaszki - zgłosiło się aż 14 ugrupowań.
KBW w Piotrkowie przyjęło do wczoraj zgłoszenia od 148 komitetów wyborczych, w tym 141 KWW, a 7 komitetów organizacji z Piotrkowa oraz powi. piotrkowskiego, bełchatowskiego i radomszczańskiego.
- Wszystkie komitety, które się zgłosiły, zostały zarejestrowane. Żaden nie został wezwany do usunięcia wad, ani żadnemu komitetowi nie zostało odmówione przyjęcie zgłoszenia - mówi Szymon Kopka, p.o. dyrektora delegatury KBW w Piotrkowie. Jak dodaje, ostatni zdążyli o czasie - biuro zgłoszenia przyjmowało do godz. 15.30. - Ostatni komitet był po godz. 15.
Liczbę obecnych komitetów trudno porównać z ostatnimi wyborami samorządowymi. W ciągu czterech lat od ostatnich wyborów zmieniły się tereny działania delegatur. Przykładowo cztery lata temu KBW w Piotrkowie zarejestrowało niemal dwa razy więcej, bo aż 299 komitetów, ale część pochodziła z pow. tomaszowskiego i opoczyńskiego, które od kwietnia tego roku podlegają komisarzowi wyborczemu w Skierniewicach II.
Teraz w Skierniewicach zarejestrowano 109 komitetów.
W regionie łódzkim startować też będą kandydaci dużych partii, które zgłosiły się w Warszawie. Zarejestrowano tam 30 komitetów o zasięgu większym niż jedno województwo. To przede wszystkim partie, takie jak PiS, Razem, koalicja PO i Nowoczesnej, PSL, Kukiz ˙15 czy Zieloni.
Można spodziewać się, że większość centralnie zarejestrowanych komitetów ( poza takimi ugrupowaniami jak np. Ślonzoki Razem) wystawi kandydatów także w regionie łódzkim. W całym kraju zarejestrowano 9143 komitety wyborcze.
Wybory samorządowe 2018
- do 27 sierpnia należało powiadomić Państwową Komisję Wyborczą lub komisarza o utworzeniu komitetu wyborczego
- do 16 września do północy komitety wyborcze mogą zgłaszać kandydatów do rad gmin, powiatów, sejmików województw i dzielnic Warszawy
- do 26 września do północy komitety muszą zgłosić kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast
- 19 października o północy zakończy się kampania wyborcza i rozpocznie cisza przedwyborcza
- 21 października w godz. 7-21 odbędzie się głosowanie
- 4 listopada godz. 7-21 odbędzie się druga tura wyborów na wójtów, burmistrzów i prezydentów jeśli lokalni kandydaci w pierwszej turze nie zdobyli ponad połowy głosów.