Rozpoczyna się ostatni miesiąc kampanii przed wyborami prezydenckimi 2025. Co nas czeka? Kto startuje w wyborach?

Marcin Koziestański
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Do wyborów prezydenckich pozostał miesiąc, 18 maja zmierzyć ma się w nich 13 kandydatów. Większość z nich od dawna prowadzi już kampanię, zarówno jeżdżąc na spotkania wyborcze w kraju, jak i prezentując się w mediach społecznościowych. Po świętach kampania wejdzie w kolejny, intensywny etap.

Spis treści

Kto startuje w wyborach?

Kampania wyborcza oficjalnie trwa od połowy stycznia, gdy marszałek Sejmu Szymon Hołownia zarządził, że odbędą się one 18 maja, a ich ewentualna druga tura 1 czerwca.

Państwowa Komisja Wyborcza przyjęła ponad 40 zawiadomień o utworzeniu komitetów kandydatów na prezydenta, spośród których następnie zgłoszenia do wymaganego kalendarzem wyborczym terminu 4 kwietnia złożyło 17 kandydatów. Spośród nich zarejestrowanych zostało 13. PKW odmówiła rejestracji 4 kandydatów: Dawida Jackiewicza, Wiesława Lewickiego, Pawła Tanajno, Romualda Starosielca. Ten ostatni odwołał się od decyzji PKW, ale Sąd Najwyższy jego odwołanie oddalił.

Zatem 18 maja w wyborach rywalizować ma 13 kandydatów: Artur Bartoszewicz (ekonomista), Magdalena Biejat (kandydatka Lewicy), Grzegorz Braun (europoseł wykluczony z Konfederacji), Szymon Hołownia (marszałek Sejmu, kandydat Trzeciej Drogi), Marek Jakubiak (poseł koła Wolni Republikanie), Maciej Maciak (lider Ruchu Dobrobytu i Pokoju), Sławomir Mentzen (kandydat Konfederacji), Karol Nawrocki (prezes IPN, kandydat popierany przez PiS), Joanna Senyszyn (była posłanka SLD, ekonomistka), Krzysztof Stanowski (dziennikarz), Rafał Trzaskowski (prezydent Warszawy i kandydat KO), Marek Woch (kandydat Bezpartyjnych Samorządowców), Adrian Zandberg (poseł, kandydat partii Razem).

Kto prowadzi w sondażach?

Sondaże wyborcze wskazywały i nadal wskazują jako lidera wyścigu wyborczego Rafała Trzaskowskiego a jako jego najpoważniejszych konkurentów Karola Nawrockiego i Sławomira Mentzena. Jednak badania przeprowadzone po 11 kwietnia, a także komentatorzy wskazują, że sytuacja z debatą w Końskich zadziałała na niekorzyść Rafała Trzaskowskiego; skorzystał za to Karol Nawrocki i inni kandydaci, m.in. Hołownia i Biejat.

Według sondażu Ipsos dla „19.30” i TVP Info opublikowanego w środę 28 proc. ankietowanych chce zagłosować na Trzaskowskiego; na Nawrockiego - 22 proc., na Mentzena - 15 proc. W opublikowanym w czwartek sondażu ośrodka Pollster dla "Super Expressu" podano, że w II turze Trzaskowski wygrałby niezależnie, czy jego kontrkandydatem byłby Nawrocki (55 proc. do 45 proc.), czy Mentzen (54 proc. do 46 proc. - przy czym te 8 pkt. proc. różnicy to najmniej ze wszystkich trzech opisanych wariantów drugiej tury) czy Hołownia (62 proc. do 38 proc.).

Co nas czeka w najbliższym czasie?

O ile w czasie Świąt Wielkanocnych, według wypowiedzi przedstawicieli sztabów wyborczych i samych kandydatów, aktywności kampanijne mają być wyciszone, to kandydaci mają do nich wrócić bezpośrednio po świętach. Na przykład w przyszłym tygodniu Rafał Trzaskowski ma mieć spotkania m.in. na Śląsku i na Dolnym Śląsku. Karol Nawrocki ma odwiedzić m.in. Pomorze i Podkarpacie. Mentzen ma spotykać się z wyborcami m.in. w Świętokrzyskiem i Mazowszu, Szymon Hołownia ma mieć m.in. spotkanie otwarte w Warszawie, a Magdalena Biejat pojedzie m.in. na Pomorze.

Początkiem jeszcze intensywniejszej kampanii w ostatnich dwóch jej tygodniach będzie zapewne długi majowy weekend, kiedy też przypadają święta państwowe - rocznica uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja, Dzień Flagi i Dzień Polonii.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl