Polacy nie uwierzyli w zamach stanu
„Czy zgadza się Pan/Pani z tym, że w Polsce trwa aktualnie zamach stanu?” - tak brzmiące pytanie zadano w sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej”.
Zdecydowanie nie odpowiedziało 40,6 proc. respondentów, zaś raczej nie – 17,3 proc. Odpowiedzi „raczej tak” udzieliło 14,2 proc., a zdecydowanie tak – 11,5 proc.
„O tym, że nie warto ciągnąć tego tematu podczas kampanii prezydenckiej, są przekonani sami politycy PiS. Jak nieoficjalnie przyznają, ważniejsze dla przyciągnięcia wyborców do Karola Nawrockiego będą np. ceny prądu” – czytamy w gazecie.
Dodano, że „z kolei KO ma własne tematy wymierzone w PiS i Nawrockiego”.
„Co nie znaczy, że nie będzie przypominać o »zamachu stanu« jako sygnale, że PiS jest oderwany od rzeczywistości” – podkreślono.
Śledztwo ws. zamachu stanu i zawieszenie prok. Michała Olszewskiego
W ubiegłą środę prezes Trybunału Konstytucyjnego Bogdan Święczkowski poinformował, że zastępca prokuratora generalnego prok. Michał Ostrowski, po jego zawiadomieniu, wszczął śledztwo w sprawie podejrzenia dokonania zamachu stanu m.in. przez premiera Donalda Tuska, marszałków: Sejmu i Senatu, szefa Rządowego Centrum Legislacji oraz niektórych sędziów i prokuratorów.
Zdaniem prezesa Trybunału Konstytucyjnego przestępstwo polega na tym, że od 13 grudnia 2023 roku osoby te działają „w zorganizowanej grupie przestępczej”, mając na celu „zmianę konstytucyjnego ustroju RP oraz działając w celu osiągnięcia lub zaprzestania działalności Trybunału Konstytucyjnego oraz innych organów konstytucyjnych, w tym Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego”.
We wtorek minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar, zawiesił na sześć miesięcy zastępcę prokuratora generalnego, Michała Ostrowskiego.
Badanie CATI przeprowadzono 7-8 lutego na 1067-osobowej grupie respondentów.
Źródło: