Zamachy terrorystyczne Andersa Brevika
– Nasze demokratyczne wartości zwyciężyły, a terroryzm zawiódł – powiedział sekretarz generalny NATO.
Jens Stoltenberg dodał, że „istnieje granica między Utøya a Ukrainą, między brutalnym aktem terroryzmu a nielegalną wojną agresywną”. – Wartości demokracji, wolności i różnorodności myśli, opinii i przekonań, które były atakowane wtedy, są atakowane teraz. Nie pozwolimy, aby państwa autorytarne rozbiły międzynarodowy porządek oparty na zasadach. Będziemy wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne. I nie pozwolimy terrorystom zniszczyć naszych wolnych i otwartych społeczeństw. Będziemy zjednoczeni, aby chronić nasze wartości i naszych ludzi – mówił Jens Stoltenberg.
W ceremonii wzięli udział premier Norwegii Jonas Gahr Støre, lider grupy wsparcia dla ofiar Lisbeth Rønland oraz ministrowie spraw zagranicznych NATO, w tym prof. Zbigniew Rau.
22 lipca 2011 roku Anders Brevik przeprowadził zamachy, które wstrząsnęły światem i na zawsze zmieniły Norwegię. Brevik dokonał zamachu bombowego na budynek rządowy w Oslo, mieszczący m.in. kancelarię premiera. Zginęło w nim osiem osób. Kilka godzin później zamachowiec pojawił się w przebraniu policjanta na obozie młodzieżowym socjaldemokratycznej Norweskiej Partii Pracy na wyspie Utoya, gdzie zastrzelił 69 osób.
Za zbrodnię Breivik został skazany w 2012 roku na karę 21 lat pozbawienia wolności z możliwością przedłużania, do momentu, w którym będzie uznawany za groźnego dla społeczeństwa. To najwyższy wymiar kary w Norwegii, w której karę śmierci zniesiono w 1971 roku.
Szef MSZ w Oslo
Wcześniej w środę szef polskiej dyplomacji spotkał się ze swoją norweską odpowiedniczką Anniken Huitfeldt oraz złożył wieniec pod pomnikiem polskich żołnierzy – 10 polskich lotników poległych w walce o wolność Norwegii i Polski.
W czwartek szef MSZ weźmie udział w nieformalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw NATO przed szczytem Paktu Północnoatlantyckiego, który w dniach 11-12 lipca odbędzie się w Wilnie.
mm
