Zamrożenie cen prądu 2024. Sejmowa większość ma propozycję. To nawet 800 zł oszczędności rocznie

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Stopniowe odmrażanie cen energii jest w planie nowej sejmowej większości. Jak długo potrwa jeszcze zamrożenie cen prądu w 2024 roku?
Stopniowe odmrażanie cen energii jest w planie nowej sejmowej większości. Jak długo potrwa jeszcze zamrożenie cen prądu w 2024 roku? 123rf.com/vchalup
- Konieczne jest zamrożenie cen energii na 2024 rok - mówi wiceszef Polski 2050 Michał Kobosko w rozmowie z PAP. Sejmowa większość proponuje przedłużenie zamrożenia na nieco innych zasadach i nie na cały 2024 rok. Projekt trafił już do Sejmu.

Spis treści

Zamrożenie cen energii 2024 ze stopniowym odmrażaniem

W czwartek 29 listopada do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o zamrożeniu cen energii, gazu i ciepła. Przedłużenie zamrożenia na 2024 r. ma obejmować m.in. gospodarstwa domowe i tzw. odbiorców wrażliwych czy gospodarstwa rolne.

Jeszcze dzień wcześniej Michał Kobosko, wiceszef Polski 2050, pytany przez PAP o zamrożenie cen energii powiedział, że jest to sprawa, którą należy szybko się zająć. Jego zdaniem nie było żadnego powodu, dla którego rząd nie zajął się wcześniej tą kwestią i nie zaplanował działania. Pytany, czy będą dopłaty do cen energii od stycznia 2024, powiedział krótko: „będą musiały być”.

Mówimy tutaj prawdopodobnie o okresie półrocznym, a potem o stopniowym odmrażaniu, bo nie da się wiecznie, na zawsze zamrozić cen energii i oderwać ich od cen rynkowych - dodawał Kobosko.

Pytany o propozycję rządu w sprawie przedłużenia obniżenia VAT-u na żywność z 5 do 0 proc. także w 2024 roku powiedział, że to „jeden z kolejnych tematów, niezwykle ważny i trudny”. Poseł zapewnia jednocześnie, ze mimo pułapek, jakie odchodzący rząd zostania nowemu parlamentowi, nowa większość w Sejmie poradzi sobie z każdym wyzwaniem.

Zobacz również: Bon energetyczny zastąpi zamrożenie cen prądu? To pomysł na złagodzenie podwyżek cen energii 2024

Poselski projekt zamrożenia cen prądu w Sejmie

Koalicja Obywatelska przedstawiła w Sejmie projekt zmiany ustawy o wsparciu odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła.

Przedmiotowy projekt przewiduje utrzymanie na okres od 1 stycznia 2024 r. do 30 czerwca 2024 cen stosowanych w 2023 r. tj. na podstawie taryf przedsiębiorstw zatwierdzonych przez Prezesa URE - czytamy w uzasadnieniu.

Przepisy utrzymują grupę podmiotów objętych ochroną na niezmienionym poziomie i proponują limity zużycia, które już znamy:

  • 3000 kWh dla gospodarstw domowych
  • 3600 kWh dla osób z niepełnosprawnościami
  • 4000 kWh dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny

W ramach podanych limitów cena maksymalna energii ma sięgnąć 412 zł za kWh. Powyżej tych limitów cena energii może wynosić maksymalnie 693 zł za 1000 kWh.

Zamrożenie cen to rachunki za prąd niższe o nawet 800 zł

Koszt projektu ustawy w sprawie zamrożenia cen prądu, gazu i ciepła w 2024 roku autorstwa Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050 szacowany jest na 16,5 mld zł.

Autorzy dodają, że „środki przeznaczone na finansowanie wsparcia odbiorców uprawnionych wynikającego ze wskazanych wyżej przepisów będą pochodziły z Funduszu COVID-19, który będzie zasilany z gazowej składki na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny za 2022 r. oraz innymi środkami w sposób przewidziany stosownymi przepisami”. Projekt przywraca jednocześnie obowiązek handlu prądem na giełdzie i liberalizuje zasady dotyczące stawiania w Polsce farm wiatrowych.

Portal wysokienapiecie.pl dodaje także, że to Orlen sfinansuje zamrożenie cen prądu w przyszłym roku:

Posłowie większościowej koalicji uzgodnili projekt ustawy o cenach energii, farmach wiatrowych i specjalnej składce, sięgającej blisko 15 mld zł, nałożonej na Orlen - pisze serwis.

Ten projekt ma odsunąć w czasie widmo podwyżek cen prądu o nawet 70 proc., co prognozują eksperci. Dziennik Fakt wylicza, że zamrożenie cen energii da przeciętnemu gospodarstwu domowemu oszczędności na poziomie 800 zł przez rok.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zamrożenie cen prądu 2024. Sejmowa większość ma propozycję. To nawet 800 zł oszczędności rocznie - Strefa Biznesu

Wróć na i.pl Portal i.pl