Zapora na granicy Polski z Białorusią przyniosła efekt. Znacznie mniej prób nielegalnego przekroczenia przez migrantów

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
W 2022 roku zakończyła się budowa fizycznej bariery ochronnej na granicy Polski z Białorusią. Obecnie kończy się montowanie perymetrii.
W 2022 roku zakończyła się budowa fizycznej bariery ochronnej na granicy Polski z Białorusią. Obecnie kończy się montowanie perymetrii. twitter.com/Straz_Graniczna
W 2022 roku zakończyła się budowa fizycznej bariery ochronnej na granicy Polski z Białorusią. Obecnie kończy się montowanie perymetrii. Z informacji Straży Granicznej wynika, że zarówno zapora, jak i działania funkcjonariuszy, przyniosły bardzo dobry efekt.

Mniej prób nielegalnego przekroczenia granicy Polski z Białorusią

W rozmowie z PAP rzecznik prasowa Straży Granicznej por. Anna Michalska zaznaczyła, że m.in. dzięki barierze granicznej liczba prób nielegalnego przedostania się migrantów przez granicę z Białorusi do Polski spadła o ponad 60 proc. - z 40 tys. w 2021 roku do 15,7 tys. w 2022 roku.

Dodała, że w tym samym czasie na granicy polsko-litewskiej liczba ta wzrosła o prawie 40 proc. - z 3,9 tys. do 5,3 tys., a na granicy białorusko-litewskiej utrzymuje się mniej więcej na tym samym poziomie.

Więcej nielegalnych migrantów na granicy polsko-litewskiej

Ponadto rzecznik Straży Granicznej wskazała, że podwoiła się liczba nielegalnych migrantów zatrzymywanych przy granicy polsko-litewskiej.

– Straż Graniczna zatrzymała w minionym roku na tym odcinku granicy aż 722 cudzoziemców, a w 2021 roku - 317. Pokazuje to, że cudzoziemcy częściej zaczęli wybierać szlak nielegalnej migracji z Białorusi do Litwy i dalej do innych krajów Europy Zachodniej – powiedziała.

Przypomniała, że granica polsko-litewska jest granicą wewnętrzną Unii Europejskiej, kontrole graniczne nie są tam prowadzone, ale funkcjonariusze Straży Granicznej działają na drogach dojazdowych do granicy, stąd zatrzymani cudzoziemcy.

Wzrosła liczba organizatorów i pomocników nielegalnego procederu

Por. Anna Michalska dodała, że prawie trzykrotnie wzrosła liczna organizatorów i pomocników w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy zatrzymanych przy granicy z Litwą – z 53 w 2021 roku do 145 w 2022 roku.

– Organizatorzy nie tylko przyjeżdżają po migrantów pod granicę polsko-litewską, ale również jeżdżą na Litwę – pod granice z Białorusią i stamtąd próbują wywieźć cudzoziemców przez Polskę do innych krajów Europy Zachodniej – powiedziała.

Przypomniała, że presja migracyjna w 2021 roku zaczęła się dopiero w drugiej połowie roku – dokładnie od sierpnia 2021, kiedy to na granicy polsko-białoruskiej odnotowano 3,5 tys. prób w ciągu miesiąca.

– Trudno ocenić jaka byłaby skala tej presji w 2022 roku gdyby nie stanowcza postawa polskiej Straży Granicznej, a także powstania bariery na granicy. Oceniając zaangażowanie reżimu białoruskiego w organizowanie nielegalnej migracji i to, jak szeroko reklamowany był ten szlak, mogłaby to być w ciągu całego roku nawet dwukrotność prób z 2021 roku, czyli nawet 80-90 tys. - mówiła.

Ilu migrantów próbowało w czwartek dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski?

Straż Graniczna poinformowała, że 68 cudzoziemców próbowało w czwartek dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski. Zatrzymano kolejnych sześciu tzw. kurierów, którzy przyjechali po odbiór łącznie ponad dwudziestu nielegalnych imigrantów.

Osoby podejrzane o pomocnictwo przy nielegalnym przekraczaniu granicy z Białorusią zatrzymane zostały w okolicach Białowieży i Narewki (woj. podlaskie).

To dwóch Czechów, którzy przyjechali po jedenastu Syryjczyków, dwóch Białorusinów przewożących czterech Afgańczyków i obywatela Iranu oraz dwóch Ukraińców, którzy mieli zabrać w sumie osiem osób - obywateli Iraku i Iranu.

od 16 lat

mm

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl