Na polecenie prokuratora Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali 5 osób w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się praniem pieniędzy pochodzących z handlu narkotykami.
Prokuratorskie zarzuty
W trakcie działań prowadzonych na terenie województwa zachodniopomorskiego przeprowadzono również przeszukania miejsc zamieszkania oraz pracy zatrzymanych. W trakcie czynności zabezpieczono nośniki danych informatycznych, telefony, dokumentację.
- Prokurator zachodniopomorskich "pezetów" przedstawił jednej z zatrzymanych osób zarzuty dotyczące kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, natomiast cztery pozostałe osoby usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Ponadto wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty prania pieniędzy pochodzących z przestępczej działalności - mówi nam Karol Borcholski z Prokuratury Krajowej.
Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.
3 podejrzanych trafiło do aresztu
Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował do sądu wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec trzech osób. Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratora, uwzględnił wszystkie wnioski i zastosował tymczasowe aresztowanie. Wobec pozostałych dwóch podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze o charakterze nieizolacyjnym.
Na poczet przyszłych kar prokurator dokonał zatrzymania m.in. samochodów, motocykla, jak również zastosował blokadę na rachunkach walutowych. Wartość zabezpieczonego mienia wynosi prawie milion złotych.
Miliony z handlu narkotykami
Z ustaleń dokonanych w trakcie śledztwa przez prokuratora wynika, że lider grupy podszywał się pod funkcjonariusza Europolu. Przez jego konta bankowe przeszło ponad 60 milionów euro czyli prawie ćwierć miliarda złotych pochodzących z przestępczej działalności grupy. Środki finansowe miały pochodzić z obrotu i produkcji narkotyków jak również z innego rodzaju przestępstw. Przy wykorzystaniu wielu podmiotów gospodarczych, w tym zagranicznych, tworzono fikcyjną dokumentację, która miała potwierdzić legalność działalności grupy. Grupa działała od 2017 roku. Uzyskane pieniądze z przestępczej działalności inwestowane były m.in. w ekskluzywne nieruchomości, w tym apartamenty nad morzem.

lena