Zatrzymanie prawa jazdy niezgodne z konstytucją? RPO podważa obowiązujące przepisy

Materiał informacyjny Seris Konsalnet
Wideo
od 16 lat
Zatrzymanie prawa jazdy na trzy miesiące na mocy decyzji starosty w chwili, gdy kierowca przekroczył dopuszczalną prędkość w terenie zabudowanym jest niezgodne z konstytucją? Rzecznik Praw Obywatelskich dołącza do sprawy, która została zainicjowana w Trybunale Konstytucyjnym przez prezes Sądu Najwyższego.

Zatrzymanie prawa jazdy niezgodne z konstytucją? RPO włącza się do sprawy

Powraca temat zatrzymania prawa jazdy na trzy miesiące w chwili, gdy funkcjonariusz zatrzyma kierowcę,który przekracza dopuszczalną prędkość w obszarze zabudowanym o więcej niż 50 kilometrów na godzinę.

Przypomnijmy, że w kwietniu br. sędzia Małgorzata Manowska skierowała wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niekonstytujności tych przepisów. Jak zwraca uwagę serwis autokult.pl faktycznie uprawnienia zatrzymuje Starosta po otrzymaniu takiej informacji od funkcjonariusza.

Prezes SN natomiast podkreśla, że w sytuacji zatrzymania prawa jazdy jedynym dowodem jest informacja organu kontroli ruchu drogowego, co w jej opinii jest niezgodne z ustawą zasadniczą.

Teraz do sprawy włącza się Rzecznik Praw Obywatelskich, który zwraca uwagę, że wskazania fotoradarów mogą okazać się mylne.

RPO od dawna kwestionuje automatyzm takich decyzji na podstawie niezweryfikowanych ustaleń policji i bez wyjaśniania przez starostę, czy w ogóle doszło do wykroczenia i kto był jego sprawcą. - brzmi stanowisko biura RPO.

Naruszenie przepisów na drodze zdarza się każdemu kierowcy, ale za niektóre wykroczenia drogowe możemy otrzymać tak wysoki mandat, że naprawdę nas to zaboli. Taryfikator mandatów jest bezwzględny - zobacz, czego lepiej nie robić na drodze, by nie stracić kilkuset złotych w kilka sekund!

Robisz to na drodze? Dostaniesz taki mandat, że się nie pozb...

Zatrzymanie prawa jazdy na trzy miesiące. Czas na zmianę przepisów?

Zatrzymanie prawa jazdy na trzy miesiące powoduje, że kierowca nie może się bronić. Ma jedynie prawo do odwołania się od decyzji. Jak zwraca uwagę autokult.pl takie postępowanie może trwać dłużej niż wspomniane trzy miesiące. Wówczas kierowca zostaje pozbawiony możliwości prowadzenia pojazdów.

W związku z tym RPO wystosował propozycję, by organ administracji zanim wyda decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy prowadził postępowanie dowodowe. Wówczas przepisy będą zgodne ze standardami, jakie narzuca konstytucja.

Źródło: autokult.pl.

Wróć na i.pl Portal i.pl