Zderzenie ze zwierzyną leśną. Jak tego uniknąć? Co robić, kiedy dojdzie do wypadku?

Wojciech Frelichowski; Cykl powstał we współpracy z marką Skoda
Tomasz Hołod
Przejazd drogą przez las zawsze niesie zagrożenie spotkania ze zwierzyną leśną. Jak zachować się w sytuacji, gdy nagle przed autem pojawi się dzikie zwierzę?

Zagrożenie zderzenia ze zwierzyną leśną wzrasta głównie jesienią, kiedy wśród wielu gatunków zwierząt trwa okres godowy. Oznacza to, że zwierzyna jest bardziej aktywna, za to mniej mniej płochliwa. Hałas samochodów dobiegający z dróg nie zawsze zatem działa na zwierzęta odstraszająco. Szczególnie niebezpieczne pory dnia to świt i zmierzch. Nigdy nie wiadomo, kiedy coś wybiegnie z lasu.

Jak się zachować, gdy dostrzeżemy zwierzę na drodze?
- Przede wszystkim powinniśmy zwolnić i uważnie obserwować drogę i jej otoczenie. Jeśli zwierzę nas dostrzeże, powinno zejść nam z drogi. Jeśli się nie wystraszy, możemy próbować użyć sygnału dźwiękowego oraz mrugania światłami - radzi Radosław Jaskulski, trener Skoda Auto Szkoły.

Jednocześnie należy mieć świadomość, że światła mogą też przykuć uwagę zwierzęcia. Może się wręcz zdarzyć, że zwierzę stanie prosto przed nadjeżdżającym samochodem. Dlatego przejeżdżając przez obszary leśne należy zredukować prędkość, a przed wszystkim zachować szczególną ostrożność.

Jednak czasem zdarza się, że zwierzę wybiegnie nagle na drogę i kierowca w zasadzie nie ma czasu na reakcję.

- W takiej sytuacji zawsze należy stawiać swoje bezpieczeństwo na pierwszym miejscu. Próba ominięcia zwierzęcia może spowodować, że konsekwencje tego manewru będą poważniejsze, niż w przypadku bezpośredniego z nim zderzenia - tłumaczy Radosław Jaskulski.

Zobacz też

Trener Skoda Auto Szkoły radzi, aby w przypadku nagłego spotkania zwierzyny leśnej na drodze, kiedy nie ma możliwości jej ominięcia, mocno nacisnąć pedał hamulca i nie puszczać go, aż do momentu całkowitego zatrzymania auta. Nawet jeśli nie unikniemy uderzenia w przeszkodę, to skutki zderzenia będą mniejsze.

We współczesnych autach pojawiły się systemy wspomagania kierowcy w sytuacji nagłego zagrożenia. Jednym z nich jest asystent hamowania. To układ, który powoduje, że w układzie hamulcowym powstaje duże ciśnienie wywierające maksymalną siłę na hamulce przy kołach. Wkracza do akcji wówczas, gdy czujniki wykryją, iż kierowca szybciej niż zazwyczaj zdejmie nogę z gazu.

Co ważne, hamulec awaryjny znajduje się na wyposażeniu nie tylko samochodów klasy wyższej. Jest także standardem w autach dla szerokiej grupy nabywców. Np. występuje w najnowszych modelach Skody - Scali i Kamiqu.

A co zrobić, kiedy już dojdzie do zderzenia ze zwierzęciem? Na początek należy zabezpieczyć miejsce kolizji, czyli włączyć światła awaryjne i wystawić trójkąt.

Zobacz też

Ważne, aby nie zabierać potrąconego czy też martwego zwierzęcia, ani go nie dotykać, bo może mieć wściekliznę lub inne choroby, albo w szoku nagle zaatakować. Co więcej, zabierając padłe zwierzę możemy zostać oskarżeni o kradzież. Może to zrobić nie tylko policja, ale również straż leśna.

Natomiast kierowca auta, które uległo uszkodzeniu w wyniku zderzenia ze zwierzyną leśną może wystąpić o odszkodowanie do właściwego zarządcy drogi lub nadleśnictwa, pod warunkiem, że odcinek, na którym doszło do kolizji nie został oznakowany znakiem "Uwaga, zwierzęta leśne".

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zderzenie ze zwierzyną leśną. Jak tego uniknąć? Co robić, kiedy dojdzie do wypadku? - Motofakty

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

w
www.eu-transport.pl

Należy zadzwonić pod numer alarmowy 112 lub 997. Oni po określeniu sytuacji zawiadomią weterynarza, a następnie kolejno odpowiednie służby w zależności czy da się pomóc zwierzęciu czy już nie.

×
××××

Nie tak "redaktorze".... Proszę zgłębić temat z tym odszkodowaniem...są wyroki sądowe w tych tematach

Z
Zenio
20 listopada, 13:42, Gość:

Ciekawe kto za to się przyzna .Weź człowieku zejdź na ziemie .Tylko odmowa nic innego nie przyjdzie .Chyba że to autostrada .

Na autostradzie też są obszary leśne i są oznakowane więc nikła sprawa że byś coś wywalczył

P
Przed porankiem

Należy wystawić głowę za okno i gwizdać

G
Gość

Ciekawe kto za to się przyzna .Weź człowieku zejdź na ziemie .Tylko odmowa nic innego nie przyjdzie .Chyba że to autostrada .

G
Gość
20 listopada, 13:12, piotr mieczyslaw:

bzdury i brednie !

Dokładnie!

p
piotr mieczyslaw

bzdury i brednie !

Wróć na i.pl Portal i.pl