Podczas wojny władze III Rzeszy powołały instytucję zajmującą się fotograficznym zapisem życia na okupowanych prze Niemcy terenach. Dla Kreisbildstelle wykonywano setki tysięcy zdjęć oraz. Zachowały się jednak niewiele z nich. Największy ich zbiór znajduje się w wielkopolskim Turku. Nazywany jest Archiwum Igły.
Polecamy:
28 czerwca 1956: Krótka fiesta wolności w PRL [ZDJĘCIA ARCHIWALNE]
Nazwa archiwum pochodzi od pseudonimu konspiracyjnego dr Józefa Saturnina Bakalarka. Podczas ewakuacji Niemców z Turku w 1945 roku "Igła" wykradł przygotowaną do wywozu tekturową teczkę opatrzoną pieczątką Kreisbildstelle Turek/Wartheland.
Unikalny zbiór składa się z 3878 negatywów zdjęć wykonanych w latach 1941-1943 roku. Przedstawiają one Turek i jego okolice, architekturę (np. nie istniejące już mosty), pejzaże i - co szczególnie cenne - pokazują życie codzienne Niemców i Polaków podczas okupacji.
Jesienią nakładem Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Turku ukaże się druga część albumu z fotografiami z Archiwum Igły. Pierwsza część cieszyła się ogromną popularnością. Z powodu dużego zainteresowania na drugi album prowadzone są zapisy.
NAJNOWSZE INFORMACJE Z POZNANIA I WIELKOPOLSKI: GLOSWIELKOPOLSKI.PL