Zdjęcia wojenne: Tak Wielkopolskę widzieli Niemcy [ZDJĘCIA]

KMK
Zdjęcia z Archiwum Igły
Zdjęcia z Archiwum Igły Fot. Archiwum Igły
Przedstawiamy unikalne zdjęcia wojenne pochodzące z Archiwum Igły - niezwykłego zbioru fotografii wykonanych przez Niemców w Wielkopolsce. Jesienią te i inne zdjęcia ukażą się nakładem biblioteki w Turku. My prezentujemy je już dzisiaj!

Podczas wojny władze III Rzeszy powołały instytucję zajmującą się fotograficznym zapisem życia na okupowanych prze Niemcy terenach. Dla Kreisbildstelle wykonywano setki tysięcy zdjęć oraz. Zachowały się jednak niewiele z nich. Największy ich zbiór znajduje się w wielkopolskim Turku. Nazywany jest Archiwum Igły.

Polecamy:
28 czerwca 1956: Krótka fiesta wolności w PRL [ZDJĘCIA ARCHIWALNE]

Nazwa archiwum pochodzi od pseudonimu konspiracyjnego dr Józefa Saturnina Bakalarka. Podczas ewakuacji Niemców z Turku w 1945 roku "Igła" wykradł przygotowaną do wywozu tekturową teczkę opatrzoną pieczątką Kreisbildstelle Turek/Wartheland.

Unikalny zbiór składa się z 3878 negatywów zdjęć wykonanych w latach 1941-1943 roku. Przedstawiają one Turek i jego okolice, architekturę (np. nie istniejące już mosty), pejzaże i - co szczególnie cenne - pokazują życie codzienne Niemców i Polaków podczas okupacji.

Jesienią nakładem Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Turku ukaże się druga część albumu z fotografiami z Archiwum Igły. Pierwsza część cieszyła się ogromną popularnością. Z powodu dużego zainteresowania na drugi album prowadzone są zapisy.

NAJNOWSZE INFORMACJE Z POZNANIA I WIELKOPOLSKI: GLOSWIELKOPOLSKI.PL

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

U
User
Dlaczego te zdjęcia nie są opisane? Kto, gdzie, kiedy?
Równie dobrze mogę w google graphic wpisać world war 2 i mieć to samo.
K
Krzysztof M. Kaźmierczak
Wyraźnie podano źródło i pochodzenie zdjęć. W tym zbiorze nie ma fotografii zbrodni niemieckich - wykonująca je cywilna agenda miała inny cel wykonywania dokumentacji. Mimo tego Archiwum Igły w znacznym stopniu pokazuje jakie były okupacyjne realia: w jaki złych warunkach żyli wówczas Polacy. Na stronie Głosu nie brakuje publikacji o tym jak Niemcy traktowali Polaków. Choćby w informacji o Archiwum Igły jest link do artykułu "Okupacja czyli wojna z głodem"
H
Historyk
Tylko parady i przemówienia? Sama sielanka? Gdzie łapanki i egzekucje? Gdzie wysiedlenia i grabieże? Pięknie "odkłamujecie" historię. W końcu niemiecka gazeta...
31 węzłowy Burke
A ja znów podpowiadam następny temat: Zbrodnie niemieckie w Wlkp od 1 wrzesień 1939 do końca roku . Ze szczególnym podkreśleniem Poznania i okolic. 31
q
qqrydza
porównania powinni pokazać zdjęcia Niemców w Wielkopolsce w 1945
Wróć na i.pl Portal i.pl