Ze Strefy Gazy ewakuowano do Egiptu 76 rannych i 335 osób posiadających zagraniczne paszporty - podaje w środę po południu AFP, powołując się na przedstawicieli egipskich władz. Pierwsza grupa cudzoziemców lub osób o podwójnym obywatelstwie, która będzie mogła wyjechać z palestyńskiej półenklawy, liczy 500 osób.
Uciekają m.in. Amerykanie i Francuzi
Do końca dnia do Egiptu powinno zostać przewiezionych 90 rannych. Pierwsza grupa cudzoziemców lub osób o podwójnym obywatelstwie, która będzie mogła wyjechać z palestyńskiej eksklawy liczy 500 osób. W sumie około 7,5 tys. osób posiadających zagraniczne paszporty ma opuścić Strefę Gazy w ciągu dwóch tygodni - relacjonuje Reuters.
Wśród ewakuowanych jest między innymi pięciu Francuzów - podało francuskie ministerstwo spraw zagranicznych. Szef włoskiej dyplomacji Antonio Tajani poinformował, że czterech pierwszych Włochów zdołało opuścić półenklawę; w ubiegłym tygodniu Tajani przekazał, że w Strefie Gazy znajduje się 14 włoskich obywateli. Prezydent Joe Biden poinformował, że w środę powinna też wyjechać ze Strefy Gazy pierwsza grupa Amerykanów, a w najbliższych dniach ewakuowani będą kolejni obywatele USA.
Co z Polakami?
Polski resort dyplomacji kilkukrotnie podawał, że domaga się, aby polskim obywatelom umożliwiono bezpieczną ewakuację ze Strefy Gazy. W piątek MSZ podało, że według wiedzy polskiej służby dyplomatyczno-konsularnej w Strefie Gazy przebywa ponad 20 obywateli polskich. Jak wskazał wówczas resort, ewakuacja polskich obywateli nie została dotąd przeprowadzona wyłącznie z przyczyn leżących po stronie innych państw i podmiotów.
"Podejmujemy wszelkie możliwe działania, by polscy obywatele w Strefie Gazy byli bezpieczni i mogli opuścić obszar wojenny. Dziś ponownie rozmawiałem z ministrem spraw zagranicznych Egiptu Samehem Shoukrym, aby nalegać na dalsze wsparcie i umożliwienie ewakuacji jak najszybciej" - napisał w środę na platformie X szef polskiego MSZ.

Źródło: