Zerowy VAT m.in. na gaz. „Jesteśmy jednym z dwóch krajów europejskich, które tak szybko wprowadziły tego typu rozwiązania”

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Maciej Jeziorek / Polska Press
– Jesteśmy jednym z dwóch europejskich państw, obok Francji, które tak szybko wprowadziły tego typu rozwiązania –zwrócił uwagę wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker, odnosząc się do obowiązującej od 1 lutego ustawy obniżającej do zera VAT m.in. na gaz.

Paweł Szefernaker podczas konferencji prasowej w Rąbinie w woj. zachodniopomorskim przypomniał, że problem rosnących cen gazu jest ogólnoświatowy. – Wiemy, jak wygląda sytuacja w naszej części Europy, u naszych sąsiadów, ale i w Wielkiej Brytanii, gdzie mniejsze firmy gazowe nie radzą sobie z sytuacją cen gazu na rynkach światowych i upadają – mówił.

Przypomniał, że rząd Prawa i Sprawiedliwości robi wszystko, żeby te ceny gazu w Polsce były jak najniższe. Wskazał tu na ustawę, która weszła w życie 1 lutego i obniża do zera VAT na gaz.

Wiceszef MSWiA zwrócił uwagę, że znowelizowane przepisy są niezwykle ważne dla wielu podmiotów, w tym także samorządowych. Rozwiązania, które zostały wprowadzone ustawą – mówił Paweł Szefernaker – pozwalają na to, aby podmioty publiczne, samorządowe takie jak: przychodnie, szpitale, szkoły, domy kultury, domy pomocy społecznej czy OSP, były po złożeniu oświadczenia do dostawcy gazu traktowane jak klienci taryfowi i za gaz płacili taką cenę, jak klient indywidualny.

Kolejne działania w tym zakresie – zwrócił uwagę – „są tylko i wyłącznie możliwe na forum europejskim”. – Jeżeli jako Europa nie będziemy tutaj solidarni w tych kwestiach, to nasz wschodni sąsiad, który w dużej mierze uzależnił wiele państw od dostaw gazu, będzie w dalszym ciągu prowadził taką politykę, która będzie jeszcze bardziej stwarzała problemy z gazem – mówił.

W okresie od 1 lutego do 31 lipca 2022 roku obniżone zostaną stawki podatku od towarów i usług. I tak, do zera ma spać VAT na żywność nawozy oraz gaz ziemny. Do 5 proc. obniżony zostanie podatek na energię elektryczną i cieplną. Zmiany obejmą również paliwa silnikowe (olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę silnikową, gaz skroplony LPG), na które podatek zostanie obniżony do 8 proc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl