Spis treści
Obierki ziemniaczane są jadalne i można z nich zrobić pyszne chipsy. Jeśli jednak nie mamy na nie ochotę, obierki wciąż warto zachować, ponieważ przydadzą się do naszego ogrodu. Zawierają skrobię, potas i inne ważne składniki, dlatego są świetnym organicznym nawozem dla naszych upraw.
Zaskakujące zastosowanie obierek i plasterków ziemniaków
Dzięki swoim właściwościom, obierki są świetnym nawozem, ale nie wystarczy po prostu rozrzucić je po ziemi, żeby wykonały swoją pracę. Przede wszystkim może to przyciągać niepożądane gryzonie i inne szkodniki, a przecież chodzi nam o to, żeby je odstraszać, a nie na odwrót.
Napar ze skórek ziemniaczanych może być stosowany do roślin domowych w miesiącach zimowych, kiedy nie ma wystarczającej ilości światła słonecznego. Dzięki obierkom nie musimy tak często podlewać naszych roślin.
1. Kompost
Obierki ziemniaczane, a także inne resztki warzyw są doskonałym dodatkiem do stosu kompostu. Są bogate w azot, który pomaga przyspieszyć proces rozkładu. Oprócz azotu obierki ziemniaczane zawierają również fosfor, potas i wapń, z których wszystkie są ważne dla wzrostu roślin.
2. Nawóz
Obierki ziemniaczane i woda, w której gotowały się ziemniaki, są świetnymi naturalnymi nawozami dla roślin. Woda zawiera cenne składniki odżywcze, takie jak potas, fosfor i azot. Potas w wodzie ziemniaczanej jest ważny dla wzrostu roślin. Pomaga promować silny rozwój korzeni i odporność na choroby, podczas gdy fosfor jest niezbędny do rozwoju korzeni, tworzenia nasion i fotosyntezy.
Natomiast azot to kluczowy składnik chlorofilu, który jest niezbędny do fotosyntezy i zdrowego wzrostu roślin. Woda ziemniaczana jest szczególnie korzystna dla roślin, które rozwijają się w kwaśnej glebie, takich jak pomidory, papryka i borówki.
Obierki też są bogate w składniki odżywcze i w materię organiczną, która pomaga poprawić strukturę i żyzność gleby, ułatwiając roślinom pobieranie składników odżywczych i wody. Dzięki azotowi w skórkach rośliny rosną zdrowiej, a fosfor jest ważny dla rozwoju korzeni i tworzenia nasion.
Jeśli używasz wody ziemniaczanej jako nawozu, pamiętaj, aby rozcieńczyć ją ze świeżą wodą w stosunku 1:1. Używamy jej z umiarem. Za dużo nawozu może doprowadzić do uszkodzenia roślin.
3. Trzymaj komary grzybowe z daleka
Plasterki surowego ziemniaka można wykorzystać do zwalczania komarów grzybowych. Plasterki przyciągają te owady, które składają na ziemniakach jaja. Po kilku dniach należy wyrzucić plasterki i położyć nowe, jeśli wciąż jest taka potrzeba.
4. Organiczny starter
Ziemniaki mogą być używane jako biodegradowalny starter do nasion. Przetnij ziemniaka na pół, wydrąż w środku małe zagłębienie, dodaj ziemię i nasionko. Kiedy sadzonka wykiełkuje, możesz przesadzić ziemniaczaną doniczkę do ziemi ogrodowej. W związku z tym, że ziemniaki są bogate w składniki odżywcze, kiedy się rozkładają, te składniki uwalniane są do gleby, a to pomoże odpowiednio odżywić roślinę, która wykiełkowała w doniczce z ziemniaka.
5. Pożegnaj ślimaki
Skórki ziemniaczane mogą być używane jako przynęta na ślimaki. Te szkodniki przyciąga wilgoć zawarta w obierkach ziemniaków. Ślimak zaczyna na nich pełzać, żeby się pożywić. Rozłóż skórki wieczorem, a rano znajdziesz na nich ślimaki. Wyrzuć skórki wraz z niechcianymi szkodnikami.
6. Lepsza gleba
Obierki ziemniaczane są dodatkiem, który poprawi strukturę i żyzność gleby. Zawierają wysoki procent materii organicznej, która może poprawić zdolność gleby do zatrzymywania wilgoci i składników odżywczych. A zawarte w skórkach azot, fosfor i potas, są niezwykle ważne dla wzrostu roślin, więc spodziewaj się udanych plonów, które wyrosną na ziemniaczanych obierkach.
