Ziemniaki młode i ziemniaki wczesne
Sprawa ziemniaków, może wydawać się z pozoru mało istotna, jednak w kraju, gdzie ich spożycie w ilości niemalże 100 kilogramów na osobę rocznie, ma duże znaczenie. Poza tym Polska jest w czołówce krajów produkujących ziemniaki - razem z Niemcami, Francją i Holandią.
Ministerstwo Rolnictwa konieczność zmian uzasadnia faktem, że polskie sklepy handlują ziemniakami, określając je mianem młodych, a z młodymi ziemniakami niestety nie mają wiele wspólnego. Młode ziemniaki na rynku polskim kupić można od końca maja do końca czerwca, jednak w sklepach pojawiają się już kilka miesięcy wcześniej. Są to jednak ziemniaki sprowadzane z takich krajów jak Włochy, Izrael, czy Cypr.
Załączone pliki:
Zmiany proponowane przez resort rolnictwa regulują czym są młode ziemniaki:
- do tej pory funkcjonowało jedynie rozporządzenie mówiące o ziemniakach wczesnych - są to "ziemniaki zebrane przed osiągnięciem pełnej dojrzałości, o skórce łuszczącej się"
- do dokuemntu dochodzi pojęcie "ziemniaków młodych", które jest synonimem "ziemniaków wczesnych"
Resort podkreśla, że określenie "młode ziemniaki" powinno być stosowane wyłącznie w odniesieniu do ziemniaków z polskich upraw, które cieszą się uznaniem krajowych konsumentów.
Konsumenci są wprowadzani w błąd?
Ministerstwo Rolnictwa sygnalizuje problem opisywania ziemniaków młodych jako ziemniaków dojrzałych, co jest błędem.
Konsumenci wprowadzani są w błąd, uznając te za ziemniaki o wyjątkowych walorach smakowych. Powoduje to zmniejszenie zapotrzebowania na młode ziemniaki, a tym samym pogorszenie warunków gospodarowania ich producentów
Rozporządzenie, które trafiło do 14-dniowych konsultacji społecznych, ma ułatwić objęcie jednolitym nadzorem rynku ziemniaków.