Złe wieści o Omikronie. Ten podwariant jest jeszcze bardziej zakaźny

Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Fot. Przemysław Świderski/ Polska Press
Podwariant BA.2 Omikronu jest bardziej zakaźny niż poprzednik BA.1 i łatwiej potrafi infekować osoby zaszczepione – wykazało badanie duńskiej agencji kontroli chorób zakaźnych (SSI). Nowy podwariant zdominował zakażenia SARS-CoV-2 w Danii w drugim tygodniu stycznia – informowała agencja Reutera.

"Doszliśmy do konkluzji, że Omikron BA.2 jest z natury bardziej zakaźny niż BA.1. Posiada on także właściwości, które zmniejszają odporność na zachorowanie nawet u zaszczepionych" – przekazano w zbiorczej publikacji SSI, Uniwersytetu Kopenhaskiego, duńskiego państwowego urzędu statystycznego oraz Duńskiego Uniwersytetu Technicznego.

– Jeżeli w domu miałeś kontakt z Omikronem BA.2, występuje 39 proc. szans na zakażenie w ciągu siedmiu dni. Przy podwariancie BA.1 to prawdopodobieństwo w takich samych okolicznościach wynosi 29 proc. – poinformował prowadzący badanie Frederik Plesner. – Dane te wskazują na to, że BA.2 jest bardziej zakaźny od BA.1 o około 33 proc. – zauważył.

Ponadto wstępne analizy SSI wykazały, że przy obu podwariantach Omikronu nie zmienia się ryzyko hospitalizacji.

Duńskie badanie potwierdza wstępne analizy Brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA) z ubiegłego tygodnia, które wykazały, że BA.2 wydaje się mieć znacznie wyższą zdolność rozprzestrzeniania się niż poprzednik – podaje Reuters.

Pierwsze próbki zawierające BA.2 zbadano na Filipinach, nadal nie jest jednak jasne, gdzie podwariant pojawił się po raz pierwszy. Został on dotychczas wykryty m.in. w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Szwecji i Norwegii. W Danii odpowiada on za koło 82 proc. wszystkich przypadków SARS-CoV-2.

Według informacji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wariant Omikron dzieli się na trzy podwarianty - BA.1, BA.2 oraz BA.3.

Kampania społeczna PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
31 stycznia, 21:39, Piotr:

Co kowidiańscy wyszczepieńcy na to???

My na to, że przejdziemy łagodnie, a część tłuków antyszczepów zdechnie po prostu.

Wróć na i.pl Portal i.pl