Skromny i cichy pogrzeb odbył się we wtorek, 26 października, zgodnie z ostatnią wolą Ryszarda Filipskiego, który chciał odejść z tego świata spokojnie i bez medialnego rozgłosu, jedynie w otoczeniu najbliższej rodziny - żony i dzieci.
Ryszard Filipski urodził się we Lwowie 17 lipca 1934 roku. 24 lata później zdał aktorski egzamin eksternistyczny, choć na ekranie zadebiutował już wcześniej, bo w 1955 w filmie Czesława Petelskiego "Trzy starty".
Założył Teatr eref-66, którego też był aktorem. Teatr ten do 1981 roku dał około 6 tysięcy przedstawień. Był również dyrektorem Teatru Ludowego w Krakowie w latach 1975-79, a także kierownikiem Zespołów Filmowych "Kraków" 1980-81 (w tym zespole zrealizował monumentalny film Zamach stanu w którym chyba najlepiej z polskich aktorów wcielił się w role marszałka Józefa Piłsudskiego), a także Zespołów Filmowych "Iluzjon" 1982-87.
Filipski najbardziej znany był z roli majora Henryka Dobrzańskiego "Hubala" w filmie Bohdana Poręby "Hubal", który na ekranach kin oglądało kilkanaście milionów widzów.
Inną pamiętną kreację Filipski zaprezentował w filmie "Potop" (Soroka). Po raz ostatni na ekranie pokazał się w 2008 roku w roli Mirskiego w filmie "Rosa". Nieco wcześniej grał też w serialach Pitbull czy Kryminalni. Właśnie w rolach mundurowych i kreując postaci wyraziste dał się najbardziej zapamiętać choćby w filmach "Tylko umarły odpowie", "Południk zero", "Brylanty Pani Zuzy", "Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię" czy serialu "Stawka większa niż życie".
Wyreżyserował filmy "Zamach stanu", "Orzeł i reszka" i "Wysokie loty". Był autorem dwóch książek, filozoficznej "Mzehomo" oraz patriotycznej "Krajobraz po Grunwaldzie" opartej na monodramie z Teatru eref-66. Był również twórcą cyklu fabularnego "Kto ty jesteś", niestety nigdy nie pokazywanego w tv po 1989 roku. Wielokrotnie brał udział w realizacji teatralnej. W spektaklu Grzegorza Królikiewicza "O coś więcej niż przetrwanie" wcielił się w rolę Stefana Grota-Roweckiego - komendanta głównego ZWZ i AK.
