Zmiany w żłobkach i przedszkolach. GIS podał nowe wytyczne

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Zmiany w żłobkach i przedszkolach. GIS podał nowe wytyczne
Zmiany w żłobkach i przedszkolach. GIS podał nowe wytyczne Pawel Relikowski / Polskapress
Główny Inspektor Sanitarny zmienił zasady przebywania dzieci w żłobkach i przedszkolach. Zgodnie z nowymi wytycznymi w grupie będzie mogło przebywać do 16 dzieci, a nie do 12.

Główny Inspektor Sanitarny 4 maja 2020 r. ustalił jak ma wyglądać powrót dzieci do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3.

Jednak na wniosek na wniosek Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, dziś GIS zmienił swoje poprzednie postanowienia.

Więcej dzieci w przedszkolach i żłobkach

Początkowo GIS zalecał, aby w grupie przedszkolnej w jednym pomieszczeniu mogło przebywać do 12 dzieci, a minimalna przestrzeń do wypoczynku, zabawy i zajęć dla dzieci w sali nie była mniejsza niż 4 m kw na 1 dziecko i każdego opiekuna.

W sobotę Główny Inspektor Sanitarny poinformował jednak, że według zaktualizowanych wytycznych dla przedszkoli, przestrzeń do wypoczynku, zabawy i zajęć dla dzieci w sali nie może być mniejsza niż 3 m kw na 1 dziecko i każdego opiekuna, co oznacza zwiększenie liczebności podopiecznych w placówkach.

W grupie może od teraz przebywać nie 12, a 16 dzieci.

O czym trzeba pamiętać?

Pozostałe wytyczne nadal obwiązują. Główny Inspektorat Sanitarny i Ministerstwo Edukacji Narodowej zalecają m.in., aby przedszkola i żłobki tak zorganizowały zajęcia, by nie spotykały się ze sobą dzieci z różnych grup, np. wprowadzając różne godziny rozpoczęcia zajęć, czy różne godziny przebywania na dworze.

Nadal obowiązuje zasada, ze z dzieckiem na terenie placówki może przebywać jeden rodzin. Musi on utrzymywać dystans społeczny w stosunku do pracowników placówek i innych rodziców z dziećmi, mieć zasłonięte usta i nos oraz dezynfekować ręce przed wejściem na teren placówki.

Jeśli jeden z domowników przebywa w domowej kwarantannie, również dziecko powinno pozostać w domu i nie uczęszczać do przedszkola lub żłobka.

Dziecko nie może wnosić do przedszkola lub żłobka własnych zabawek.

Dzieci mogą przebywać tylko w jednej, stałej sali, która powinna być wietrzona co godzinę. Każda placówka musi mieć osobną przestrzeń do ewentualnego odizolowania dziecka przejawiającego objawy zakażenia koronawirusem.

Podopieczni placówek poruszają się jedynie w ich obrębie. Nie ma np. możliwości zabrania ich do parku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami sprzętu AGD?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl