Żubry z Puszczy Niepołomickiej wyjechały w świat. Teraz mieszkają w Hiszpanii

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Dwa żubry z ośrodka hodowli w Puszczy Niepołomickiej pojechały do Hiszpanii. Podróż odbyła się w specjalnych drewnianych skrzyniach, zapewniających bezpieczeństwo zwierząt podczas transportu
Dwa żubry z ośrodka hodowli w Puszczy Niepołomickiej pojechały do Hiszpanii. Podróż odbyła się w specjalnych drewnianych skrzyniach, zapewniających bezpieczeństwo zwierząt podczas transportu fot. Michał Wieciech
Dwa żubry z Nadleśnictwa Niepołomice - Posia i Polinka II - wyruszyły w wielki świat: do zagród Finca Venta Cornejo y Las Hoyadas oraz La Serreta w Segowii w Hiszpanii. Wraz z mieszkankami Puszczy Niepołomickiej podróżowała tam szóstka żubrów z warszawskiego ogrodu zoologicznego oraz ośrodków w Gołuchowie i z Pszczynie. Wszystko - w ramach projektu kompleksowej ochrony żubra w Polsce, który wspólnie z Lasami Państwowymi realizuje SGGW/ Warsaw University of Life Sciences oraz Stowarzyszenie Miłośników Żubrów. Przedsięwzięcie jest finansowane z Funduszu Leśnego.

FLESZ - Co nas czeka w turystyce kosmicznej w 2022 roku?

od 16 lat

Żubry wyruszyły z Polski do Hiszpanii 10 stycznia.

- Podróż odbyła się w specjalnie przygotowanych drewnianych skrzyniach, które zapewniają najlepsze bezpieczeństwo dla zwierzęcia podczas transportu. W czasie wycieczki żubry były karmione i pojone zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem, a także sprawdzano, czy wszystkie dobrze znoszą podróż. Wszystkie całe i zdrowe dotarły do celu i teraz przemierzają hiszpańskie wyżyny – podaje Dariusz Dziektarz z zespołu ds. komunikacji społecznej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie.

Transport zwierząt zorganizowano w uzgodnieniu i przy współpracy Stowarzyszenia Miłośników Żubrów oraz Katedry Genetyki i Ochrony Zwierząt na Wydziale Hodowli, Bioinżynierii i Ochrony Zwierząt Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Dzięki takim „transferom” żubrów pomiędzy państwami w Europie tworzona jest metapopulacja, która zabezpiecza gatunek przed zagrożeniami czyhającymi na żubry w mniejszych stadach.

Jak podaje RDLP w Krakowie, całą światową populację - liczącą obecnie ponad 9000 osobników, z czego ponad 2300 żyje w Polsce - odbudowano w oparciu o zaledwie 12 żubrów, które wybrano do reprodukcji z grupy 54 zwierząt ocalałych po I wojnie światowej.

- Związana z tym wąska pula genowa zwiększa prawdopodobieństwo niebezpiecznego dla gatunku przebiegu wielu chorób, czemu przeciwdziałamy pomagając tworzyć kolejne stada, rozproszone po Polsce i Europie. W ostatnich latach już ponad 100 żubrów z Polski zasiliło takie zagraniczne stada, a od 1935 roku już w sumie ponad 450 zwierząt wspomogło restytucję tego gatunku poza granicami naszego kraju – informuje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl