ZUS pozwoli na dobrowolność opłacania składek?
Zdaniem Adama Abramowicza wysokość składek społecznych, które obowiązkowo są odprowadzane w każdym miesiącu stanowi barierę zaporową dla rozwoju wielu polskich przedsiębiorstw.
Adam Abramowicz: Przedsiębiorcy wielokrotnie zwracali uwagę, że jednakowa stawka dla wszystkich jest przeszkodą dla firm o niskich dochodach, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do powstania straty finansowej.
Na razie trwają dyskusje wokół nowych propozycji. Abramowicz podkreślił, ze zależy mu na konstruktywnej wymianie zdań:
Liczymy na konstruktywna debatę rządu i przedsiębiorców na temat proponowanych zmian. Zniesienie ryczałtowego ZUS będzie stanowiło potężne ułatwienie dla przedsiębiorców w Polsce i wpłynie na komfort i stabilność prowadzenia działalności gospodarczej.
Kogo dotyczyłyby zmiany?
Dobrowolność składek ZUS będzie dotyczyła wszystkich samozatrudnionych przedsiębiorców. Z badań Instytutu IPC dla Biura rzecznika MSP wynika, że:
- 45% badanych przedsiębiorców chętnie zrezygnowałaby z opłacania składek na ubezpieczenie, gdyby istniała taka możliwość;
- 43% przedsiębiorców zadeklarowało chęć ciągłej wpłaty składek.
Antoni Kołek, prezes Zarządu Instytutu Emerytalnego Sp. z o.o.:
Jeżeli przyjąć, że 45% przedsiębiorców skorzystałoby z wprowadzonej dobrowolności do FUS w skali miesiąca wpłynęłoby 481 mln zł, 5,8 mld zł. Środki te pozostałyby w gestii przedsiębiorców i w zależności od ich decyzji mogłyby zostać przeznaczone na ubezpieczenia komercyjne, inwestycje, czy bieżącą konsumpcję. Warto także podkreślić, że brak opłacania składek na ubezpieczenia społeczne wiązałby się z brakiem świadczeń z systemu powszechnego. Oznacza to, że w długim terminie wprowadzenie dobrowolności jest neutralne dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Nasze podatki to nic przy tych pomysłach. Nie uwierzysz, za ...
