10 przełomowych wydarzeń pontyfikatu Jana Pawła II. Oto najważniejsze daty związane z papieżem Polakiem

Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Małgorzata Puzyr
Małgorzata Puzyr
Jan Paweł II po wyborze na papieża: Powołali mnie z dalekiego kraju, ale jednocześnie w chrześcijańskiej wierze i tradycji.
Jan Paweł II po wyborze na papieża: Powołali mnie z dalekiego kraju, ale jednocześnie w chrześcijańskiej wierze i tradycji. East News
Jan Paweł II rozpoczął swoje urzędowanie w Stolicy Apostolskiej 16 października 1978 roku. Pontyfikat papieża Polaka trwał aż do jego śmierci 2 kwietnia 2005 roku. Ten czas obfitował w ważne wydarzenia. Przypominamy dziesięć z nich.

Pontyfikat Jana Pawła II

Jan Paweł II był papieżem o trzecim najdłuższym pontyfikacie. Najdłużej panował święty Piotr - od ustanowienia przez Chrystusa głową Kościoła w roku 30 do męczeńskiej śmierci w roku 64 bądź 67. Kolejne dwa najdłuższe pontyfikaty to pontyfikaty bł. Piusa IX - ponad 31 lat oraz właśnie Jana Pawła II - 27 lat.

Papież Jan Paweł II był największym podróżnikiem wśród dotychczasowych papieży. Odbył aż 104 podróże zagraniczne. Podczas swojej 27-letniej posługi Jan Paweł II ogłosił 14 encyklik, 14 adhortacji, 11 konstytucji apostolskich i 43 listy apostolskie.

Kanonizował też aż 478 świętych (w tym 9 Polaków oraz dwóch świętych związanych z Polską). Na prywatnych audiencjach przyjął ponad 1350 osobistości politycznych, a z wiernymi spotkał się na ponad 1020 audiencjach generalnych.

10 najważniejszych wydarzeń pontyfikatu Jana Pawła II

10 przełomowych wydarzeń pontyfikatu Jana Pawła II. Oto najważniejsze daty związane z papieżem Polakiem
  • 16.10.1978 r. – Wybór kard. Karola Wojtyły na 265. papieża w historii Kościoła katolickiego. Wybór ogłoszono około godz. 17:15. – Powołali mnie z dalekiego kraju, ale jednocześnie w chrześcijańskiej wierze i tradycji – mówił wówczas nowo wybrany papież, który przyjął imię Jan Paweł II. Decyzja kardynałów w rządzonej przez komunistów Polsce wywołała wielkie niedowierzanie, po którym nastąpiła eksplozja euforii. Z raportów władz, zarówno partyjnych, jak i administracyjnych, płynął jeden wniosek: "w drugiej połowie października wszyscy czuli się katolikami".
  • 2-10.06.1979 r. – Pierwsza pielgrzymka do Polski. Trudno przecenić znaczenie tej wizyty zarówno dla Polski, jak i dla Europy. Rozpoczęła ona bowiem proces rozpadu systemu komunistycznego. Wśród Polaków wzbudziła niewyobrażalny entuzjazm. Z kolei w szeregach władz PRL wywołała ogromne obawy. To wtedy właśnie na placu Zwycięstwa w Warszawie padły prorocze słowa: "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi".
  • 13.05.1981 r. - Zamach na życie Jana Pawła II. Dzień, w którym świat wstrzymał oddech. Podczas audiencji generalnej na placu świętego Piotra w Rzymie o godz. 17.19 Turek Mahmet Ali Agca strzelił do papieża Jana Pawła II, raniąc go w ręce i brzuch. Dramatyczna walka lekarzy o życie Ojca świętego trwała kilka godzin. Swoje ocalenie papież przypisał opiece Matki Boskiej Fatimskiej. Zamach miał bowiem miejsce w rocznicę objawień fatimskich. – Składam moje cierpienie w ofierze za Kościół i świat – powiedział Jan Paweł II. Przebaczył też swojemu oprawcy.
  • 27.10.1986 r. – Międzyreligijne spotkanie modlitewne w Asyżu z udziałem 47 delegacji reprezentujących wszystkie wyznania chrześcijańskie i 13 innych religii. Zainicjowane przez Jana Pawła II wydarzenie nie miało precedensu w dziejach nie tylko Kościoła katolickiego, ale także całego chrześcijaństwa. Uczestniczyli w nim bowiem m.in. żydzi, hinduiści, muzułmanie, buddyści, wyznawcy tradycyjnych religii z Ameryki i Afryki, dźiniści i sintoiści. – Życzeniem Kościoła katolickiego jest prowadzenie dialogu z innymi religiami – stwierdził papież. – Wyzwanie, jakim jest pokój, przekracza różnice religijne. Jest to problem racjonalnej jakości życia dla wszystkich, problem przetrwania ludzkości, problem życia i śmierci – podkreślał Ojciec święty.
  • 9.10.1988 r. – Przemówienie w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. W czasie wizyty w PE Jan Paweł II zaprezentował 500 deputowanym pochodzącym z 12 krajów członkowskich swoją wizję Europy. Mówił też o aspiracjach narodów słowiańskich, które określił "drugim płucem naszej wspólnej europejskiej ojczyzny". Wyraził życzenie, aby Europa suwerenna i wyposażona w wolne instytucje rozszerzyła się kiedyś aż do granic, jakie wyznacza jej geografia, a bardziej jeszcze historia. Papież podkreślał, iż Kościół zachęca do Europy opartej na pokoju i współpracy, Europy, w której pielęgnowana będzie wrażliwość na prawa człowieka i wartości demokracji. Tłumaczył, że taka Europa nie może opierać się jedynie na dążeniu do wzrostu gospodarczego, gdyż dla swej spójności potrzebuje duszy i ducha. Zarówno wierzący jak i niewierzący powinni więc zastanowić się, do czego może prowadzić wykluczenie Boga z życia publicznego, kiedy się chce wykluczyć Boga jako ostatnią instancję etyczną i jako "najwyższego gwaranta przeciwko wszelkim nadużyciom władzy człowieka nad człowiekiem".
  • 12-13.04.1997 r. – Pielgrzymka do zniszczonego wojną domową Sarajewa. W tym jakże symbolicznym miejscu z ust papieża popłynęło jasne przesłanie: nigdy więcej wojny. – Wszyscy ludzie dobrej woli mają nadzieję, że to, czego symbolem jest Sarajewo, nie wykroczy poza ramy XX wieku – mówił podczas mszy świętej na stadionie Kosevo.
  • 5-17.06.1999 r. – Pierwsza w dziejach papieska wizyta w polskim parlamencie. W wygłoszonym w gmachu Sejmu wystąpieniu Jan Paweł II nawiązywał do przemówienia wygłoszonego 20 lat wcześniej na placu Zwycięstwa, w których mówił o "odnowie tej ziemi". – Prosząc ufnie o tę odnowę, nie wiedzieliśmy wtedy jeszcze, jaki kształt przyjmą polskie przemiany. Dzisiaj już wiemy. Wiemy, jak głęboko sięgnęło działanie Bożej mocy, która wyzwala, leczy i oczyszcza. Możemy być wdzięczni Opatrzności za to wszystko, co udało się nam osiągnąć dzięki szczeremu otwarciu serc na działanie Ducha Parakleta. Składam dzięki Panu historii za obecny kształt polskich przemian, za świadectwo godności i duchowej niezłomności tych wszystkich, którzy w tamtych trudnych dniach byli zjednoczeni tą samą troską o prawa człowieka, tą samą świadomością, iż można życie w naszej Ojczyźnie uczynić lepszym, bardziej ludzkim. Jednoczyło ich głębokie przekonanie o godności każdej osoby ludzkiej, stworzonej na obraz i podobieństwo Boga i odkupionej przez Chrystusa. Dzisiaj zostało wam powierzone tamto dziedzictwo odważnych i ambitnych wysiłków podejmowanych w imię najwyższego dobra Rzeczypospolitej. Od was zależy, jaki konkretny kształt przybierać będzie w Polsce wolność i demokracja – podkreślał Ojciec święty.
  • 20-26.03.2000 r. – Pielgrzymka do Ziemi Świętej. Jan Paweł II jako pierwszy w historii następca świętego Piotra zobaczył dom apostoła w Kafarnaum, odbudowaną bazylikę Cudu rozmnożenia chleba nad Jeziorem Genezaret w Tabdze, a także sprawował Eucharystię w jerozolimskim Wieczerniku, miejscu ostatniej wieczerzy Jezusa Chrystusa. Ważnym punktem papieskiej pielgrzymki do Jordanii i Ziemi Świętej była również modlitwa pod Ścianą Płaczu. – Chcemy zobowiązać się do prawdziwego braterstwa z narodem Przymierza – podkreślał Jan Paweł II.
  • 19.10.2004 r. – Beatyfikacja Matki Teresy z Kalkuty. Uroczystość wyniesienia Matki Teresy do chwały ołtarzy odbyła się na placu świętego Piotra w Niedzielę Misyjną i zgromadziła ponad 300 tysięcy wiernych, w tym 26 delegacji rządowych. Wydarzenie transmitowało 77 stacji telewizyjnych z całego świata. – Świadectwo życia Matki Teresy przypomina wszystkim, że ewangelizacyjna misja Kościoła dokonuje się poprzez miłość – podkreślał papież Polak. Określił on nową beatyfikowaną jako uosobienie Dobrego Samarytanina. – Gdzie tylko mogła, służyła Chrystusowi w najuboższych z ubogich. Nawet konflikty i wojny nie były w stanie jej powstrzymać – mówił Jan Paweł II.
  • 31.03. – 2.04.2005 r. – Wiadomość o pogorszeniu się stanu zdrowia papieża i jego śmierć. Na całym świecie odbywały się modlitwy w intencji Ojca Świętego. Tłumy wiernych czuwały też na placu świętego Piotra. 2 kwietnia późnym wieczorem nadeszła najgorsza informacja. – Najdrożsi bracia i siostry, o godz. 21.37 nasz ukochany Ojciec Święty powrócił do Domu Ojca. Módlmy się za niego – przekazał abp Leonardo Sandri. 27 kwietnia 2014 roku błogosławiony Jan Paweł II został ogłoszony świętym Kościoła katolickiego.
Polecjaka Google News - Portal i.pl
od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl