Pasek artykułowy - wybory

13. rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Jaki jest bilans zysków i strat?

Krzysztof Jędras
Marek Szawdyn
Polska została członkiem Unii Europejskiej 1 maja 2004 r. Rok wcześniej w ogólnokrajowym referendum 77,45 proc. Polaków opowiedziało się za przystąpieniem do Unii. 9 maja - już po raz 13. jako członkowie Unii - będziemy obchodzić Dzień Europy.

TVN24/x-news

Co się zmieniło przez te lata i jakie korzyści czerpiemy z naszego członkostwa?

- Już w 2004 r. swoje rynki pracy otworzyło przed nami wiele europejskich państw, jako ostatnie w 2011 r. – Niemcy i Austria.

- Od wejścia Polski w 2007 roku do strefy Schengen możemy swobodnie podróżować, gdyż nie obowiązuje kontrola na granicach wewnętrznych państw.

- Polska jest jednym z największych beneficjentów budżetu unijnego, co oznacza, że otrzymuje więcej środków niż do niego wpłaca.

- Na obecności w UE najwięcej skorzystała polska wieś. Dzięki środkom unijnym obszary wiejskie zyskały atrakcyjność turystyczną, a rolnicy nowe technologie w gospodarstwie.

- Z funduszy europejskich w ciągu 10 lat wybudowaliśmy 650 oczyszczalni ścieków, 34 tys. km sieci kanalizacyjnych, 11 tys. km sieci wodociągowej.

- Przybyło też ponad 673 km autostrad oraz zmodernizowano lub wybudowano ponad 808 km dróg ekspresowych.

- 38 produktów regionalnych z Polski zostało zarejestrowanych w Europejskim Systemie Ochrony produktów Regionalnych i Tradycyjnych.

- Z budżetu unijnego korzystają wszyscy: od uczelni wyższych przez instytucje badawczo-rozwojowe po administrację publiczną.

- Dofinansowanie zyskały najważniejsze sektory polskiej gospodarki - transport, środowisko, energetyka, zdrowie i kultura.

- Ze wsparcia skorzystali też przedsiębiorcy oraz bezrobotni.

- Z obecnością w UE wiąże się ciągłe dostosowywanie prawa polskiego do unijnych przepisów.

- Wg ostatnich badań, 63 proc. Polaków jest zadowolonych z naszego członkostwa w Unii Europejskiej. Niezadowolonych jest 16 proc.

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

p
pro unii
ja chcem bo chcem
777
NIE CHCEM ALEM MUSZEM .
t
takie
pismiernoty korzystają pełną gębą z byciem w UE ale jeszcze im źle chamom, zapomnieli jak wozili gnój na furze, 27:1 brawo przyszły prezydencie Francji, powiedział Pan prawdę o tym małym ciulu dzielącym Polaków tak jak ta banda popleczników! a maliniak przechodzi samego siebie!
e
euro
polusy! Wypier...lac z Unii. W Unii jestescie darmozjadami.
E
EU
rozum ci sie w kyjza obraco. Bez Unii polska zjedzie na dno, tak jak Ukraina czy Bialorus. Polska niema absolutnie wlasnego przemyslu, to co bylo po kumunistach to byla ruina a nie przemysl. Nie masz pojecia o polityce i gospodarce kraju.
G
Gość
dostali za darmo majątek należacy się narodowi i tych co rozgrabili kraj za przyzwoleniem solidarnych szeryfów i suwerena (bo nie reagował) to reszta z czego jest zadowolona ? Z tych paru inwestycji służacych dalszemu grabieniu kraju. Ze ścieżek rowerowych zamiast przemysłu czy lecznictwa. Może z bankowości już nie polskiej. To może są zadowoleni z niewolnictwa i kolonii jaką stała się Polska ? To pewnie z prawdziwej wolności jaką oferują unijni komisarze.
1000000 ludzi trwale nie ma pracy. Państwo grabi zwykłych obywateli by dać bogaczom. Cały kraj rozgrabiony i sprzedany bandytom bo tylko oni mają pieniądze. Naród ma kupę kamieni i pewnie z tego tak się cieszy.
Wróć na i.pl Portal i.pl