2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Święto Polonii i Polaków za Granicą

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Dzień Flagi wprowadzono w 2004 roku na mocy ustawy. Miało to być między innymi uzupełnienie obchodzonego 2 maja od 2002 roku Dnia Polonii.
Dzień Flagi wprowadzono w 2004 roku na mocy ustawy. Miało to być między innymi uzupełnienie obchodzonego 2 maja od 2002 roku Dnia Polonii. Andrzej Banas Polska Press
2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Dzień ten jest też świętem Polonii i Polaków za granicą. - Niech świadomość przynależności do Narodu Polskiego będzie dla Państwa zawsze powodem do dumy, a biało-czerwona flaga i orzeł biały zawsze i nierozerwalnie łączą Was z ukochaną Ojczyzną - mówił marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Dzień Flagi wprowadzono w 2004 roku na mocy ustawy. Miało to być między innymi uzupełnienie obchodzonego 2 maja od 2002 roku Dnia Polonii.

W uzasadnieniu podkreślono m.in., że jest to „wspomnienie czasów PRL, kiedy to władze, walcząc z przejawami oddolnego patriotyzmu, nakazywały zdejmowanie flag po święcie 1 maja, tak aby nie pozwolić Polakom czcić rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja”.

W ostatnich latach powszechne stało się także noszenie w tym dniu kokardy narodowej. Zwyczaj ten spopularyzował prezydent Lech Kaczyński. Następnie był kontynuowany przez Bronisława Komorowskiego, a obecnie robi to Andrzej Duda.

Święto Polonii i Polaków za Granicą

- Niech świadomość przynależności do Narodu Polskiego będzie dla Państwa zawsze powodem do dumy, a biało-czerwona flaga i orzeł biały zawsze i nierozerwalnie łączą Was z ukochaną Ojczyzną - mówił marszałek Senatu Tomasz Grodzki w Dniu Polonii i Polaków za Granicą.

- Dziękuję za oddanie, z jakim wypełniają państwo swoje powołanie, szczególnie w obecnej, bardzo trudnej sytuacji epidemicznej. To dzięki państwa ofiarnej pracy młode pokolenie Polaków czuje więź emocjonalną, językową i kulturową z ojczyzną swoich przodków. Dziękuję także rodzicom i uczniom, którzy rozumieją, że dwujęzyczność, dwukulturowość stanowi niepodważalną pozytywną wartość - mówił.

Przy okazji tego święta, marszałek Senatu podkreślił, że "nie możemy obojętni, gdy łamane są prawa Polaków od pokoleń mieszkających na Białorusi". - Nie możemy godzić się na to, że przedstawiciele mniejszości polskiej, między innymi pani Andżelika Borys, Andrzej Poczobut, Irena Biernacka i wielu, wielu innych, poddawani są haniebnym represjom- mówił.

Grodzki po raz kolejny wewzał reżim Aleksandra Łukaszenki do "natychmiastowego uwolnienia bezprawnie więzionych, a także do zaniechania antypolskiej kampanii propagandowej oraz represji wobec polskiej mniejszości, w tym polskich organizacji i szkół społecznych oraz państwowych".

100. rocznica wybuchu trzeciego Powstania Śląskiego

Prezydent Andrzej Duda weźmie w niedzielę udział w uroczystościach na Górze św. Anny z okazji 100. rocznicy wybuchu trzeciego powstania śląskiego. Prezydent przekaże pierwszą ze 100 tablic upamiętniających miejsca związane z historią trzech powstań śląskich- informuje Kancelaria Prezydenta.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl