Wyrok za gwałt w Pietrzykowicach
Sąd wyłączył częściowo jawność ustnego uzasadnienia.
Arkadiusz P., Dawid A., Jakub N., Rafał S. i Jacek K. zostali oskarżeni o to, że wykorzystali to, że 17-latka była nietrzeźwa (co spowodowało jej bezradność i to, że nie mogła stawiać oporu) i wielokrotnie doprowadzili ją do obcowania płciowego, powodując obrażenia ciała.
Zebrany materiał dowodowy, w tym szczególnie zeznania pokrzywdzonej oraz wyjaśnienia Arkadiusza P. wskazują na to, że pokrzywdzona stawiała jednak opór słowny. Jeden z oskarżonych wlał jej wówczas alkohol do ust, stosując wobec niej przemoc.
Sąd Apelacyjny w Katowicach skierował sprawę do ponownego rozpoznania przez Sąd Okręgowy w Bielsku-Białej.[Czytaj więcej: Więzienie za gwałt w Pietrzykowicach: Oto wyroki]
Skazani za gwałt
Jeśli chodzi o zmianę wyroku dla Arkadiusza P. oraz Michała O., którzy odpowiadali za gwałt zbiorowy, to sąd orzekł dla nich surowsze kary. Arkadiusz P. został skazany na 3 lata i 5 miesięcy pozbawienia wolności a Michała O., syn byłego wicewojewody - na 3 lata pozbawienia wolności.
- Te kary, które zostały wymierzone w poprzednim wyroku, zostały uznane za rażąco niskie i w ten sam sposób zostały ocenione również przez sąd odwoławczy, dlatego zostały zmienione - powiedziała prokurator Agnieszka Michulec.
- Sąd Apelacyjny podzielił stanowisko oskarżycieli, że wymierzone oskarżonym kary cechuje rażąca niewspółmierność. To kary, które nie przystają ani do stopnia społecznej szkodliwości czynu przypisanego oskarżonym, ani wysokiego stopnia przewinienia - uzasadniał sąd.
Sąd Okręgowy w Bielsku-Białej zastosował wobec oskarżonych nadzwyczajne złagodzenie kary, motywując to młodocianym wiekiem, kontynuowaniem nauki, pozytywnymi opiniami środowiskowymi oraz niekaralnością.
Dlaczego zmieniono poprzednie wyroki?
- Nie jest dopuszczalne orzeczenie kary niewspółmiernej do stopnia winy i stopnia społecznej szkodliwości tylko z tego względu, że w ocenie sądu taka właśnie kara spełniałaby najlepiej cele wychowawcze wobec młodocianych. Młody wiek nie może usprawiedliwiać takich zachowań, a popełnione przez sprawców tak poważne przestępstwo, jakim jest zbrodnia zgwałcenia zbiorowego, powinno spotkać się z reakcją karną pozostającą w adekwatnej relacji do popełnionego bezprawia i dającą pokrzywdzonym poczucie, że drastyczne naruszenie ich dóbr osobistych nie zostało zbagatelizowane przez organy wymiaru sprawiedliwości - argumentował Sąd Apelacyjny w Katowicach.
*Sprawdź, czy możesz zostać policjantem TEST PSYCHOLOGICZNY
*Darmowe przeglądy samochodów na stacjach diagnostycznych LISTA STACJI
*Rondo Lecha i Marii Kaczyńskich zamiast Ronda Ziętka? ZAGŁOSUJ W SONDZIE
*Inauguracja 500-lecia Reformacji na uroczystościach w Cieszynie ZDJĘCIA GOŚCI
*Terminator z Sosnowca trafiony 17 kulami rzucił się na policjantów
Śląskie cmentarze to miejsca lekcji historii. Nie zapominajmy o zmarłych