Pasek artykułowy - wybory

32. rocznica zaginięcia Jarosława Ziętary. Poznań uczcił pamięć dziennikarza, którego sprawy do dziś nie wyjaśniono

Mikołaj Woźniak
Opracowanie:
Tablica upamiętniająca Jarosława Ziętarę została odsłonięta w 2016 r. Od tego czasu, co roku w rocznicę jego zaginięcia zbierają się pod nią poznaniacy, dziennikarze i politycy.
Tablica upamiętniająca Jarosława Ziętarę została odsłonięta w 2016 r. Od tego czasu, co roku w rocznicę jego zaginięcia zbierają się pod nią poznaniacy, dziennikarze i politycy. Adrian Wykrota
W niedzielę, 1 września w Poznaniu odbyły się uroczystości upamiętniające Jarosława Ziętarę, dziennikarza, którego zaginięcie 32 lata temu nadal budzi emocje i pozostaje niewyjaśnione. Zdaniem prokuratury został porwany i zamordowany, ale ciała do dziś nie odnaleziono. W niedzielę pod domem, gdzie mieszkał Jarosław Ziętara zebrali się mieszkańcy, dziennikarze i politycy.

Kim był Jarosław Ziętara?

Urodzony w Bydgoszczy Jarosław Ziętara był absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. To w stolicy Wielkopolski pracował jako dziennikarz. Swoją karierę rozpoczął w radiu akademickim, a później współpracował z takimi tytułami jak "Gazeta Wyborcza", "Wprost" czy "Gazeta Poznańska". Jego życie i kariera zostały przerwane w 1992 roku, kiedy 1 września wyszedł z domu i ślad po nim zaginął. Mimo poszukiwań, jego ciało nigdy nie zostało odnalezione, a w 1999 roku został oficjalnie uznany za zmarłego.

Poznań pamięta o zaginionym dziennikarzu

W 2016 roku na fasadzie kamienicy, w której mieszkał Ziętara, odsłonięto tablicę pamiątkową. Inicjatywa ta wyszła od Komitetu Społecznego im. Jarosława Ziętary. Podkreśla wagę pamięci o dziennikarzu i okolicznościach jego zaginięcia. "W tym domu mieszkał Jarosław Ziętara. Porwany 1 września 1992 r. Zginął dlatego, że był dziennikarzem" - głosi treść tablicy.

W niedzielę, podczas uroczystości z udziałem wojewody wielkopolskiej i przewodniczącego Rady Miasta Poznania, wspomniano Ziętarę jako dziennikarza, który zginął, ponieważ miał odwagę mówić prawdę.

Apel o wznowienie śledztwa

Krzysztof M. Kaźmierczak, kolega Ziętary z "Gazety Poznańskiej" zajmujący się jego sprawą, podczas uroczystości podkreślił znaczenie daty 1 września dla sprawców zbrodni i wyraził nadzieję na wznowienie śledztwa. Również Rada Polskich Mediów zaapelowała o ponowne zajęcie się sprawą, podkreślając, że zabójstwo dziennikarza jest zamachem na podstawy demokratycznego państwa. Prokuratura w 2024 roku wniosła kasację od wyroku uniewinniającego jednego z oskarżonych w sprawie Ziętary.

Ziętara pośmiertnie odznaczony

Mimo uniewinnienia oskarżonych w różnych procesach, szansa na wyjaśnienie zbrodni, wskazanie winnych i pociągnięcie ich do odpowiedzialności nadal jest.

Przypomnijmy, że w 2022 roku Jarosław Ziętara został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a jego imię nosi nagroda za dziennikarstwo śledcze przyznawana przez Press Club Polska.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych

Obserwuj nas także na Google News

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl