Tak więc nasze tegoroczne gry i zabawy filmowe w Gdyni zaszczycą dwa polskie filmy, które otrzymały Nagrody Specjalne na dwóch najbardziej prestiżowych festiwalach świata. Wiosną, przypomnijmy, laur tej samej rangi zdobył na festiwalu Cannes Jerzy Skolimowski za film „Io”.
Festiwal w Gdyni: Katorga z selekcją
Festiwalowy sprawozdawca niby więc nie ma na co narzekać. A jednak ma! Krew bywalcom festiwalu psuje ponure widmo konieczności dokonywania wyboru: na które filmy i w jakiej sekcji konkursowej warto się zdecydować?
Nie ma co się czarować - obejrzenie w ciągu sześciu dni 20 filmów - choćby tylko w konkursie głównym - wymaga katorżniczej selekcji.
Organizatorzy sami już złapali się w pułapkę. Oto konferencja prasowa z udziałem twórców filmu „Orzeł. Ostatni patrol” zapowiedziana jest dokładnie na ten sam moment, kiedy „Orzeł” będzie wyświetlany w Teatrze Muzycznym - tylko że piętro wyżej, na gali otwarcia festiwalu.
47. FPFF - Festiwalowa cegła
Obok 20 filmów, które przystąpią w konkursie głównym do rywalizacji o Złote Lwy (z nagrodą 200 tys. zł dla reżysera), odbywać się będą inne konkursy. Mianowicie Konkurs filmów mikrobudżetowych (nagroda 20 tys. zł) oraz Konkurs krótkometrażówek (30 etiud, w tym filmy dyplomowe szkół filmowych; nagroda 15 tys. zł).
Ale - uwaga, uwaga - to nie wszystko. Odbędzie się jeszcze Niebyły Festiwal Polskich Filmów Fabularnych 1982 - 1983 (z symboliczną nagrodą w postaci murarskiej cegły). W konkursie uczestniczyć będzie osiem dzieł, które w latach stanu wojennego udziału w festiwalu brać nie mogły. Z prostego powodu. Festiwalu nie było.
W latach 1982 i 1983 władze imprezę zawiesiły (jednym z ośmiu filmów są „Gry i zabawy” Tadeusza Junaka, które w Gdyni - po czterdziestu latach - zostaną pokazane po raz pierwszy publicznie
"Czysta Klasyka" w Gdyni
Tegoroczny festiwal to jednak nie tylko zmagania konkursowe. Zapowiadane są retrospektywne projekcje twórczości artystów o szczególnie wysokim autorytecie artystycznym. Przede wszystkim w sekcji „Czysta Klasyka” przegląd zatytułowany „100 lat Jerzego Kawalerowicza” (przypomniane zostaną m.in. filmy „Pociąg” i „Śmierć prezydenta”).
W tej sekcji festiwalu można będzie obejrzeć też - zrealizowany w roku 1946 we Włoszech - film Michała Waszyńskiego „Wielka droga”. Jego akcja zaczyna się w roku 1939 od oblężenia Lwowa i kolejno przedstawia formowanie armii Andersa w ZSRR, tułaczkę przez Iran, Irak, Palestynę i Egipt, aż po kampanię włoską. Szczególnie wartościowe są wykorzystane w filmie autentyczne materiały dokumentalne, m.in. z bitwy pod Monte Cassino (dodajmy, że na Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni otwarta zostanie wystawa „Droga – Armia Andersa”).
Niezależnie od „Czystej Klasyki” zapowiedziany jest pokaz najnowszego filmu Krzysztofa Zanussiego „Liczba pierwsza”.
Pokazy z audiodeskrypcją
Filmy na tegorocznym festiwalu będą w Gdyni prezentowane w 14 salach projekcyjnych. Zapowiadane są pokazy z audiodeskrypcją, pozwalające na odbieranie treści filmów osobom niewidomym.
Filmy opracowane przy użyciu tej techniki będą opatrzone napisami. W tej sekcji przygotowano filmy:
- „Io” Jerzego Skolimowskiego,
- „Strzępy” Beaty Dzianowicz,
- dokument Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego „Syndrom Hamleta” ).
Aleja Filmowców w Gdyni
W dniu wieńczącym festiwal 17 września 2022, przy placu Grunwaldzkim 1, przy zbiegu z Aleją Andrzeja Wajdy nastąpi uroczyste otwarcie Alei Filmowców Polskich. Udział w tym wydarzeniu wezmą: Wojciech Szczurek, Prezydent Gdyni, Jacek Bromski, Prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich i Leszek Kopeć, Dyrektor Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.
Głównym mecenasem festiwalu jest PKN Orlen.
