Abonament RTV. Konieczne rekompensaty za utracone środki
Abonament RTV nie jest ulubioną opłatą Polaków, którzy posiadają w swoich domach telewizor czy radioodbiornik.
Zobaczcie koniecznie
W związku z tym mówi się o utraconych wpływów za abonament, a sytuacja związana z finansowaniem mediów publicznych nie jest stabilna - piszą w projekcie ustawy posłowie Prawa i Sprawiedliwości.
Potrzeba wydania projektowanej ustawy wynika z braku adekwatnego, stabilnego, przewidywalnego i długofalowego publicznego finansowania mediów publicznych w Polsce - tłumaczą.
Zgodnie z założeniami projektu w 2020 r., minister ds. budżetu, na wniosek ministra właściwego ds. kultury i dziedzictwa narodowego, przekaże jednostkom publicznej radiofonii i telewizji skarbowe papiery.
To ma być rekompensata za utraconych w roku 2020 wpływy z opłat abonamentowych z tytułu zwolnień, powiększoną o niewypłaconą w 2019 roku część rekompensaty z tytułu utraconych w latach 2018 i 2019 wpływów abonamentowych.
Pieniądze z rekompensat za abonament RTV miałyby pomóc realizować mediom państwowym misję publiczną - czytamy w uzasadnieniu projektu.
Polacy nie lubią płacić abonamentu RTV. Dlatego państwo dopłaci
W projekcie złożonym przez posłów Prawa i Sprawiedliwości wskazano, że łączna wartość rekompensat za abonament RTV nie może przekroczyć kwoty 1 mld 950 mln złotych.
Projekt zawiera również sprawy związane z kartami powinności na lata 2020-24. Tym samym zobowiązuje nadawców publicznych i KKRiT do uwzględnienia w nich, finansowania publicznego na poziomie nie niższym niż suma prognozowanych wpływów z abonamentu RTV na rok 2020 oraz rekompensaty określonej w projektowanej ustawie.
Zobaczcie koniecznie
Rozwiąż quiz. Dasz radę
Bądź na bieżąco i obserwuj
