Acodin to powszechnie stosowany lek na kaszel, który możemy kupić bez recepty w każdej aptece. Głównym składnikiem leku Acodin jest dekstrometorfan, który działa na ośrodkowy układ nerwowy. Dlatego spożyty w zbyt dużej dawce, działa jak narkotyk.
Dzieci o tym wiedzą - Acodin coraz popularniejszy
Okazuje się, że dzieci i młodzież doskonale o tym wiedzą i odurzają się tabletkami na kaszel. Potwierdza to doktor Krystyna Kochman, p.o. ordynatora oddziału toksykologicznego w Dolnośląskim Szpitalu Specjalistycznym im. Tadeusza Marciniaka przy ul. Traugutta we Wrocławiu. - Rzeczywiście, zdarza się tak raz na miesiąc lub na dwa, że trafia do nas młodzież powyżej 16 roku życia, po zażyciu leku Acodin - mówi.
Dodaje ona, że młodzież ma różne pomysły, dlatego rodzice muszą być bardzo wyczuleni i świadomi zachowań swoich pociech. - Nie można lekceważyć stanów pobudzenia czy innych dziwnych zachowań dziecka - dodaje Krystyna Kochman.
Przedawkowanie leku Acodin, a dla każdego organizmu jest to inna dawka, może skończyć się tragicznie. Zbyt duża ilość powoduje bowiem zatrucie organizmu, zaburzenia rytmu serca i oddychania, a w najgorszym przypadku nawet śmierć.
Przypadki zatruć znane. Acodin będzie na receptę?
Działanie tabletek Acodin znane jest też młodszej młodzieży. W ciągu roku do szpitala pediatrycznego im. Korczaka przy ul. Koszarowej we Wrocławiu trafia kilka osób, zazwyczaj w wieku gimnazjalnym, którzy są tabletkami na kaszel odurzone. - Ostatnio nie mieliśmy takiego pacjenta, ale kiedyś trafił do nas nastolatek, który zażył około 30 tabletek leku Acodin - opowiada doktor Leszek Kotecki, ordynator oddziału Pediatrycznego - Nefrologii z Pododdziałem Neurologii.
Doktor Kotecki uważa, że jedynym rozwiązaniem na tego typu zachowania młodzieży byłaby zmiana przepisów. Jego zdaniem Acodin powinien być dostępny jedynie na receptę.