Afera korupcyjna w Parlamencie Europejskim
Do tej pory w związku z aferą korupcyjną w Parlamencie Europejskim aresztowane zostały cztery osoby. Usłyszały one zarzuty "udziału w organizacji przestępczej, prania brudnych pieniędzy i korupcji". Wszyscy maja pozostawać w więzieniu.
Belgijska policja podczas przeszukań domów i biur miała przejąć około 1,5 mln euro w gotówce oraz zarekwirować komputery parlamentarne aby zapobiec usunięciu kluczowych danych, które mogą stanowić dowody w sprawie.
Eva Kaili - była wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego
Eva Kaili jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych osób zamieszanych w aferę korupcyjną w Parlamencie Europejskim. Do momentu aresztowania, które miało miejsc 9 grudnia, była uznawana za jedną z bardziej obiecujących europosłów w grupie socjalistycznej.
Po raz pierwszy została wybrana do Parlamentu Europejskiego w 2014 roku, startując z centrolewicową partią PASOK. Ponownie mandat uzyskała w 2019 roku. Na początku 2022 roku została jedną z 14 wiceprzewodniczących parlamentu. Po aresztowaniu Eva Kaili została wydalona z PASOK oraz usunięta ze stanowiska wiceprzewodniczącej.
Kaili na początku listopada miała udać się do Kataru, a po powrocie wygłosiła przemówienie przed zgromadzeniem plenarnym, broniąc praw pracowniczych Kataru w kontekście kontrowersyjnych Mistrzostw Świata w piłce nożnej. Na początku grudnia miała z kolei głosować za zniesieniem wiz dla obywateli tego państwa. Evę Kaili podejrzewa się o branie ogromnych łapówek od Kataru, a w jej domu w Brukseli znaleziono 150 tys. euro w gotówce.
Pier Antonio Panzeri - były włoski eurodeputowany
Socjalistyczny poseł Parlamentu Europejskiego podejrzewany jest o bycie głównym pośrednikiem pomiędzy PE a pieniędzmi oferowanymi przez Katar i Maroko. Panzeri po raz pierwszy został wybrany do Parlamentu Europejskiego w 2004 roku, a w latach 2009-2017 przewodniczył delegacji ds. stosunków z krajami Maghrebu, czyli Algierii, Libii, Maroko, Mauretanii i Tunezji. Następnie został przewodniczącym podkomisji ds. praw człowieka, którą to funkcję pełnił do momentu opuszczenia parlamentu w 2019 r.
Jako były eurodeputowany Panzeri miał prawo wstępu do pomieszczeń Parlamentu Europejskiego. Jest założycielem organizacji pozarządowej Fight Impunity, której celem ma być promowanie walki z bezkarnością za poważne naruszenia praw człowieka i zbrodnie przeciwko ludzkości. W związku z aferą korupcyjną postawiono mu zarzuty, a w jego domu znaleziono ponad 600 tys. euro w gotówce.
Przez włoską policję aresztowane zostały żona Panzeriego Maria Colleoni oraz jego córka Silvia Panzeri. W ich przypadku został złożony wniosek o ekstradycję do Belgii.
Francesco Giorgi - partner Evy Kaili
Francesco Giorgi to partner byłej wiceszefowej Parlamentu Europejskiego, a także doradca ds. Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej europosła Andrei Cozzolino. Swoją karierę w Parlamencie Europejskim rozpoczął jednak jako asystent Pier Antonio Panzeriego.
Został zatrzymany i postawiony w stan oskarżenia. On również przebywa w areszcie, a wniosek Giorgiego o zwolnienie z więzienia został odroczony do 26 stycznia. Jak ustaliła La Repubblica, Francesco Giorgi przyznał się do przynależności do "organizacji" wykorzystywanej przez Katar i Maroko do wpływania na kształtowanie europejskiej polityki.
Mark Tarabella - europoseł zasiadający w wielu komisjach
Europoseł Mark Tarabella to z kolei wiceprzewodniczący delegacji PE ds. stosunków z Półwyspem Arabskim. Jego dom został przeszukany przez belgijską policję. Zawiesił swoje członkostwo w grupie Socjalistów i Demokratów. Jak przekazuje Euronews, Tarabella nie został oskarżony ani zatrzymany.
W listopadzie miał bronić praw pracowniczych Kataru używając podobnych argumentów co Eva Kaili. Miało to miejsce na tej samej sesji plenarnej.
- Wiele pozostaje do zrobienia, ale (Katar) jest nadal krajem, który wkroczył na ścieżkę reform - mówił Tarabella.
Andrea Cozzolino - były pracodawca Francesco Giorgiego
Andrea Cozzolino po raz pierwszy został wybrany do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku. Nie został oskarżony ani aresztowany, ale belgijskie władze wystąpiły o uchylenie mu immunitetu. Należał do ugrupowania socjalistycznego aż do zawieszenia, które miało miejsce w grudniu. Poproszono go wtedy również o ustąpienie ze stanowiska przewodniczącego delegacji do spraw stosunków z krajami Maghrebu.
W swoim zeznaniu Francesco Giorgi bezpośrednio oskarżył Cozzolino i Tarabellę o przyjmowanie pieniędzy z Kataru i Maroka za pośrednictwem Panzeriego.

Źródła: i.pl/PAP/euronews.com
dś