Afera w Mołdawii. Były prezydent Igor Dodon w areszcie, jego szwagier połknął dowód

Grzegorz Kuczyński
Grzegorz Kuczyński
Igor Dodon wielokrotnie spotykał się z Putinem. Na zdjęciu szczyt Euroazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej, Kazachstan, maj 2019
Igor Dodon wielokrotnie spotykał się z Putinem. Na zdjęciu szczyt Euroazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej, Kazachstan, maj 2019 kremlin.ru
Lider prorosyjskiej opozycji w Mołdawii ma poważne kłopoty. Ciążą na nim zarzuty nie tylko korupcji, ale i zdrady. Chodzi o zdarzenie sprzed niemal trzech lat, ale w obecnej napiętej sytuacji w regionie może ono mieć poważne konsekwencje dla stabilności politycznej Mołdawii.

Mołdawia to jeden z najbiedniejszych krajów Europy. W marcu, po niesprowokowanej inwazji Rosji na Ukrainę, Kiszyniów złożył oficjalny wniosek o członkostwo w Unii Europejskiej. Licząca 2,6 mln mieszkańców Mołdawia przyjęła ponad 472 tys. uchodźców z Ukrainy. Od kilku tygodni spekuluje się, że jest na celowniku Kremla, a zbrojne prowokacje w separatystycznym Naddniestrzu mają wciągnąć Mołdawię w wojnę. Co więcej, obecne prozachodnie władze mają silnego przeciwnika na własnym podwórku: obóz prorosyjski w Mołdawii jest tradycyjnie bardzo silny. Uderzenie w jego lidera Igora Dodona może jeszcze bardziej zdestabilizować kraj. Ale nie ma innego wyjścia – długofalowo bezkarność Dodona mogłaby doprowadzić do większych problemów.

Szwagier połknął paragon

Funkcjonariusze Służby Wywiadu i Bezpieczeństwa (SIS) oraz śledczy z prokuratury antykorupcyjnej we wtorek rano wkroczyli do domu byłego prezydenta w Kiszyniowie. Pojawili się też w wielu innych nieruchomościach powiązanych z nim albo należących do jego rodziny, m.in. do domu jego matki oraz willi, którą rodzina Dodonów zbudowała nad Dniestrem. W sumie przeszukano 11 lokali i pomieszczeń.

Prokurator antykorupcyjna Elena Kazakow poinformowała, że Dodon został zatrzymany po przeszukaniu jego domu, biura i samochodów. Znaleziono tam kilka luksusowych produktów, obcą walutę, rachunki i inne dokumenty. Kazakow wskazała Dodona jako główny obiekt śledztwa, ale powiedziała, że przedmiotem dochodzenia są również „pośrednicy”. Wartość towarów i pieniędzy, które zdaniem prokuratorów zostały wykorzystane do popełnienia przestępstw, przekracza dziesiątki milionów lei (setki tysięcy dolarów amerykańskich). Prokuratorzy powiedzieli, że w jednym z przeszukanych miejsc znaleźli 600 tys. lei, a w kopercie z insygniami nieokreślonej partii znajdowała się waluta obca o wartości ponad 17 tys. euro i 1000 dolarów.

Dokumenty znalezione w domu Dodona potwierdzają zawarcie transakcji na rynku nieruchomości, których wartość przekracza 700 tys. euro – powiedziała Kazakow. Dodała, że dwie osoby zostały zatrzymane za próby ukrycia świadectw przestępstw. Jedna z nich próbowała zniszczyć dowody, połykając je – powiedziała, nie precyzując, co to było. Mołdawskie media podały, że osoba ta została zidentyfikowana jako szwagier Dodona – rzekomo połknął on jakiś paragon.

Torba z kasą, ukryta kamera

Igor Dodon został formalnie zatrzymany pod czterema zarzutami, m.in. korupcji i zdrady stanu. Sąd zdecydował we wtorek o ograniczeniu wolności podejrzanemu w postaci aresztu domowego na 72 godziny. Operacja organów ścigania ma związek z nagraniem wideo z 2019 r., na którym widać, jak Dodonowi – wówczas prezydentowi – mołdawski oligarcha Vlad Plachotniuc oferuje torbę z pieniędzmi. Środki te, jak uważają śledczy, miały zostać przekazane na wypłaty dla członków nieoficjalnie kierowanej przez Dodona Partii Socjalistów Republiki Mołdawii (PSRM).

Cała scena została sfilmowana ukrytą kamerą – najprawdopodobniej na polecenie samego Plahotniuca, który chciał mieć „haka” na Dodona. Widać, jak oligarcha próbuje przekazać czarną torbę prezydentowi. Dodon nie dotyka jej jednak, ale mówi „Ty znowu z torbą” i prosi, żeby Plahotniuc dał ją niejakiemu Kostii. Na nagraniu widać również Dodona i Plahotniuca, którzy dyskutują o utworzeniu w parlamencie koalicji, która miałaby większość konstytucyjną. Jak podaje stacja TV-8, Dodon powiedział wtedy, że „ciągle pisał notatki do Putina”. Gdy w Kiszyniowie doszło do nieoczekiwanego zwrotu sytuacji politycznej i socjaliści Dodona zerwali nieoficjalną współpracę, zawierając taktyczny sojusz z obozem prozachodnim, Plahotniuc próbował kontratakować. Wtedy wypłynęło wspomniane nagranie. Nie skłoniło to jednak Dodona do zmiany decyzji. Śledztwo wszczęte w sprawie torby z pieniędzmi spełzło na niczym. Prokuratura Antykorupcyjna początkowo nie dopatrzyła się przestępstwa, a sąd odmówił wniesienia oskarżenia. Dopiero w ubiegłym tygodniu Sąd Apelacyjny w Kiszyniowie uchylił decyzję sądu.

Plahotniuc był uważany za szarą eminencję mołdawskiej polityki, a kierowana przez niego Partia Demokratyczna była jedną z wiodących sił politycznych, zwłaszcza w latach 2016-2019. Kilka lat temu został on zmuszony do opuszczenia kraju po tym, jak wszczęto przeciw niemu postępowanie karne, a jego zwolennicy stracili wpływy. Plahotniuc jest objęty dochodzeniem karnym w Mołdawii w związku z udziałem w poważnych oszustwach finansowych. W Rosji też jest zamieszany w kilka spraw dotyczących działalności przestępczej. Moskwa umieściła go na międzynarodowej liście poszukiwanych.

Człowiek Kremla

Późnym wieczorem 24 maja Dodon ogłosił, że jest niewinny i zrzucił odpowiedzialność na prozachodnią prezydent Maię Sandu, która jego zdaniem chciała odwrócić uwagę od problemów gospodarczych kraju. – Drodzy obywatele, chcę was zapewnić, że w odniesieniu do każdego elementu będącego przedmiotem zainteresowania prokuratury dysponuję niezbędnymi wyjaśnieniami, które oddalają wszelkie podejrzenia o korupcję lub łamanie prawa – powiedział Dodon w wystąpieniu zamieszczonym w internecie. – Ta politycznie umotywowana sprawa jest sfabrykowana – przekonuje były prezydent.

Na konferencji prasowej partyjni koledzy Dodona oświadczyli, że działania prokuratury są częścią „taniego show”, którego celem jest odwrócenie uwagi opinii publicznej od ubóstwa i problemów społecznych. Vlad Batrincea, wiceprzewodniczący socjalistów, powiedział, że jego zdaniem działania śledczych były motywowane politycznie i spreparowane przez władze lojalne wobec Sandu. – To niebezpieczna gra. Ci, którzy występują przeciwko opozycji, chcą sprowokować destabilizację – powiedział Batrincea.

Działania mołdawskiej prokuratury wobec Dodona spotkały się z reakcją Kremla. Rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow wyraził zaniepokojenie, a operację mołdawskich organów ścigania określił jako praktyki prześladowania stosowane wobec zwolenników „rozwoju przyjaznych i wzajemnie korzystnych stosunków z Federacją Rosyjską”. Pieskow wezwał władze Mołdawii do przestrzegania praw Dodona.

Moskwa i mołdawska opozycja będą zapewne chciały zrobić ze sprawy kryminalnej sprawę polityczną, mówiąc o prześladowaniu lidera obozu prorosyjskiego. Tym bardziej, że wśród przeszukanych we wtorek lokali znalazła się siedziba Mołdawsko-Rosyjskiego Związku Biznesu, któremu Dodon przewodzi od momentu założenia w lutym br.

Igor Dodon był prezydentem Mołdawii w latach 2016-2020. Trudno o bliższego sojusznika Rosji i Putina w demokratycznych krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Dodon wielokrotnie odwiedzał Moskwę, gdy był prezydentem, ale też później, jako lider opozycji. Był też obecny na Paradzie Zwycięstwa na Placu Czerwonym. Po pozbyciu się Plahotniuca, a potem zdradzie koalicjantów i odebraniu stanowiska premiera Mai Sandu, Dodon i jego socjaliści cieszyli się w Mołdawii władzą niemal absolutną. Trwało to jednak niedługo. Dość nieoczekiwanie, w listopadzie 2020 roku, Dodon nie uzyskał reelekcji. Został pokonany przez Maię Sandu, polityk z amerykańskim wykształceniem, która kandydowała z hasłem zacieśnienia stosunków z Zachodem. Sandu poszła za ciosem, w przyspieszonych wyborach w 2021 r. jej partia zdecydowanie wygrała, a prorosyjski obóz socjalistów Dodona został zepchnięty do opozycji.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl