Akcyza na alkohol i papierosy – ile będzie wynosiła?
Według Wieloletniego Planu Finansowego Państwa akcyza na alkohol i papierosy wzrośnie o 3%. Co istotne – nie są to wyłącznie przewidywania. Dokument ma duże znaczenie. To właśnie na podstawie Wieloletniego Planu możliwe jest ustalenie ram finansowych na najbliższe lata.
Podatki na alkohol i papierosy mają wzrosnąć w 2020 r. PiS planuje podwyższyć akcyzę na używki, czyli:
- alkohol etylowy,
- piwo,
- wino,
- wyroby winiarskie,
- wyroby pośrednie,
- wyroby tytoniowe,
- susz tytoniowy,
- wyroby nowatorskie.
Ostatni raz akcyza na papierosy i alkohol wzrosła w 2013 r. Wówczas ustalono stawki akcyzy na: 15% dla alkoholu i 5% dla papierosów i tytoniu.
Akcyza do góry. Ceny alkoholu i papierosów „wyższe przez inflację”
Resort finansów tłumaczy, że akcyza musi być wyższa ze względu na inflację. Jak czytamy w Planie:
Oczekiwany skutek budżetowy obejmuje 353 mln zł w przypadku napojów alkoholowych z wyłączeniem cydru i perry oraz 579 mln zł w przypadku wyrobów tytoniowych, suszu tytoniowego, wyrobów nowatorskich.
Podwyżka akcyzy to nie jedyna zmiana. Będzie też „test przedsiębiorcy”
Jak podaje „DGP” wzrost akcyzy na alkohol i papierosy to nie jedyna zmiana. PiS szuka różnych źródeł finansowania „Piątki Kaczyńskiego”:
W górę pójdzie akcyza na alkohol, papierosy, susz tytoniowy, czy tzw. wyroby nowatorskie (czyli e-papierosy). Wprowadzony zostanie też tzw. test przedsiębiorcy, dzięki któremu MF będzie mógł określić, kto rzeczywiście prowadzi działalność gospodarczą, a kto tylko ucieka w samozatrudnienie, by móc płacić 19% liniowy PIT zamiast 32% (przy wysokich dochodach) i ryczałtowy ZUS, zamiast 19,52% podstawy wymiaru składki.
Nasze podatki to nic przy tych pomysłach. Nie uwierzysz, za ...
