Akt sabotażu na na strategicznej linii kolejowej w Szwecji - Linii Rudy Żelaza. Wszczęto śledztwo

Robert Szulc
Opracowanie:
Pociągi z rudą żelaza na szlaku Linii Rudy Żelaza
Pociągi z rudą żelaza na szlaku Linii Rudy Żelaza Fot. 123rf
Szwedzka policja rozpoczęła śledztwo w związku z domniemanym aktem sabotażu na ważnej linii kolejowej znanej jako Linia Rudy Żelaza. Wydarzenie to stawia pod znakiem zapytania bezpieczeństwo transportu i ma strategiczne znaczenie dla obronności kraju.

O co chodzi z Linią Rudy Żelaza?

Linia Rudy Żelaza (Malmbanan) to połączenie kolejowe łączące Kirunę na północy Szwecji z norweskim Narwikiem. Ta linia jest kluczowa dla transportu z kopalni w Kirunie ważnych dla światowego przemysłu zbrojeniowego rud żelaza. Znajdujące się za kołem podbiegunowym połączenie kolejowe ma również znaczenie strategiczne dla wojska. Linia umożliwia przejazd ciężkiego sprzętu z portu w Narwiku do Szwecji, a później dalej przez Zatokę Botnicką do Finlandii.

"Na chwilę obecną nie ma żadnych podejrzanych w sprawie osób" – podkreślono w komunikacie.

Szczegóły incydentu. W tym samym miejscu co 17 grudnia ub.r.

Do wykolejenia pociągu przewożącego rudę żelaza doszło w sobotę w pobliżu stacji Vassijaure przy granicy z Norwegią. Poprzednio do takiego wypadku doszło w tym samym miejscu 17 grudnia 2023 roku, co spowodowało wielotygodniowe wyłączenie torów z użytkowania.

Według policji, wykolejenie pociągu ma poważne skutki, a przestępstwo zakwalifikowano jako akt sabotażu, by śledztwo mogło być prowadzone jak najszerzej.

Znaczenie Linii Rudy Żelaza dla bezpieczeństwa narodowego

Szwedzki Urząd ds. Transportu otrzymał na początek lutego z funduszy europejskich 100 mln koron (8,9 mln euro) na modernizację Linii Rudy Żelaza w związku z wejściem Szwecji do NATO. Wobec tego, każdy akt sabotażu na tej linii stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju.

Wydarzenie to podkreśla znaczenie utrzymania bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej, takiej jak Linia Rudy Żelaza. Zakłócenia w działaniu takich linii mogą mieć dalekosiężne konsekwencje dla przemysłu zbrojeniowego, ale także dla ogólnej gotowości obronnej kraju.

rs

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl