Mąż miał udar, ciężko mu się mówi. Udar miał w październiku. Ale jest na chodzie
– wyznała w rozmowie z "Super Expressem" żona aktora, pani Maria Krawczyk-Gołas.
Obecnie aktor przebywa w domu, gdzie opiekuje się nim żona. Nie wychodzi, by nie narażać się na inne choroby.
Dwa lata temu pisaliśmy, że aktor miał problemy z chodzeniem spowodowane złym stanem zdrowia, miał operację na żylaki. Z kolei 13 lat temu przeszedł zawał. Zawsze jednak może liczyć na wsparcie żony. Tak o niej mówił kilka lat temu "Super Expressowi: "Gdyby nie Marysia, pogubiłbym się. Żyję tylko dzięki niej. Jestem wielkim szczęściarzem, bo spotkałem kobietę, która nie dość, że mnie kocha, to w dodatku jest moim najlepszym przyjacielem. To rzadkie połączenie. Miłość i przyjaźń tylko czasem idą w parze.".
Wiesław Gołas urodził się 9 października 1930 roku w Kielcach. Znany aktor teatralny filmowy i kabaretowy.
Ojciec Wiesława Gołasa, Teofil był sierżantem w stacjonującym w Kielcach 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów. Po klęsce kampanii wrześniowej ukrywał się. Ostatecznie został schwytany przez Niemców. Zginął w obozie w Majdanku. Przed wybuchem II wojny światowej Gołas uczęszczał do szkoły powszechnej na kieleckim Baranówku, a następnie do Gimnazjum imienia Jana Śniadeckiego w Kielcach. W 1943 wstąpił do Szarych Szeregów. Przybrał pseudonim Wilk. Uczestniczył w akcjach zdobywania broni, a także w rozstrzelaniu konfidenta. W grudniu 1944, podczas nieudanej akcji, został aresztowany przez gestapo. Trafił do celi, w której wcześniej więziony był jego ojciec. Po wojnie studiował w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Studia ukończył w 1954 roku. Mieszka w Warszawie.
W swojej karierze zawodowej miał wiele znaczących ról, między innymi w "Czterej pancerni i pies" − jako Tomasz Czereśniak, "Alternatywy 4" − jako Majewski, "Brunet wieczorową porą" − jako Kazik. Doskonale odnalazł się też na kabaretowej scenie - w Kabarecie Starszych Panów i Kabarecie Dudek.
