- Ten czas, kiedy na świecie panuje pandemia koronawirusa, a w Polsce, kiedy cały czas mówimy o tej pandemii i trudnych stanach, które ten wirus wywołuje, pokazuje, jak dobrze w tym aspekcie sprawdza się publiczna służba zdrowia. Widzimy, jak ważne jest to, żeby ta publiczna służba zdrowia istniała i dostęp do niej był jak najbardziej powszechny. Dużo ostatnio na ten temat mówimy, ale wielu ludzi może też się o tym niestety naocznie przekonać. Gdybyśmy mieli prywatną służbę zdrowia, to kto wie, jak dziś wyglądałby dostęp do ochrony zdrowia - powiedział prezydent na briefingu prasowym.
Andrzej Duda stwierdził, że Platforma Obywatelska, w czasach jej rządów, dążyła do silnej komercjalizacji i prywatyzacji służby zdrowia.
- Chcę bardzo jasno powiedzieć, że póki ja jestem prezydentem Rzeczypospolitej, póty nie ma mowy, aby rozszerzała się komercjalizacja i prywatyzacja służby zdrowia. Nie ma o tym mowy. Oczywiście nie mam nic przeciwko prywatnej służbie zdrowia, niech nowe placówki powstają, ale nie w wyniku przekształceń placówek publicznych - dodał.
Następnie głos zabrał minister zdrowia Łukasz Szumowski.
- Prywatna służba zdrowia jest zawsze w Polsce pewnym dodatkowym elementem do tej publicznej. Jak widać, w czasach trudnych, ciężar opieki nad pacjentami jest położony na publiczne szpitale - powiedział szef resortu zdrowia.
Po briefingu prezydent Andrzej Duda podpisał deklarację, mówiącą o tym, że polska służba zdrowia nie będzie komercjalizowana.
Stan klęski żywiołowej zostanie wprowadzony
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?