
Oficjalna wizyta prezydenta RP w Albanii
Wizyta prezydenta RP w Albanii ma charakter oficjalny. Andrzejowi Dudzie towarzyszy pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda.
Prezydenci rozmawiają w cztery oczy oraz w towarzystwie delegacji. Po zakończeniu rozmów zaplanowano wspólną konferencję prasową Dudy i Begaja.
O czym rozmawiają prezydenci?
Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz zapowiedział, że podczas wizyty zostanie poruszony temat bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO.
– Oczywisty kontekst tej wizyty, to zbliżający się szczyt NATO w Wilnie (...). W oczywisty sposób będziemy rozmawiać o tym, jak adaptować dalej NATO do aktualnych wyzwań. To, co z perspektywy Polski najważniejsze, to oczywiście adaptacja wschodniej flanki NATO do tych wyzwań i zagrożeń – mówił.
Podkreślił, że ważnym elementem rozmów będzie też tematyka gospodarcza.
– Pan prezydent będzie gospodarzem okrągłego stołu polskich przedsiębiorców, ich albańskich kolegów, biznesmenów. Polski przemysł turystyczny jest zainteresowany obecnością inwestycyjną tam na miejscu. (...) Ale to nie jedyny sektor także i inne kwestie infrastrukturalne będą dyskutowane. Albania przeżywa okres rozkwitu jeśli chodzi o infrastrukturę kolejową i budownictwo. Polscy przedsiębiorcy z tego sektora też będą obecni podczas dyskusji – przekazał.
Marcin Przydacz podkreślił, że perspektywiczna dla firm z naszego kraju jest też branża rolno-spożywcza.
– Zawsze dla prezydenta jest ważne, by promować polskie rozwiązania technologiczne, w sensie przemysłu maszynowego, z drugiej strony - także gotowe produkty żywnościowe, które mogłyby trafiać na rynek Bałkanów Zachodnich – powiedział.
Poinformował, że podczas rozmów będzie też omawiana sytuacja w regionie Bałkanów Zachodnich.
Plany Andrzeja Dudy na wizytę w Albanii
W czwartek polski prezydent będzie rozmawiał także z premierem Edim Ramą oraz przewodnicząca albańskiego parlamentu Linditą Nikollą. Następnie razem z prezydentem Albanii weźmie udział w otwarciu Okrągłego Stołu Gospodarczego, z udziałem polskich i albańskich przedsiębiorców.
Albania od 2009 roku jest członkiem NATO. W 2009 roku kraj ten złożył wniosek o członkostwo w UE, a od 2014 roku ma status kandydata do wspólnoty. 19 lipca 2022 roku UE rozpoczęła negocjacje akcesyjne z Albanią i Macedonią Północną (która ma status kraju kandydującego do UE od 2005 roku).
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
mm
Źródło: